HABER AKIŞI

3600 ayrımcılığı çalışma barışını bozar!

 Tarih: 30-01-2019 13:02:00  -   Güncelleme: 30-01-2019 13:23:37
Sağlık Bakanlığı’na bağlı teşkilatlar da çalışanları yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesinin yazılı ve görsel medya da, sendikaların konuyla ilgili açıklamalarına yer verilmeden sadece hükümetin aynı türden açıklamalarına yer verilmesinin sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozduğunu belirten Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 3600 ayrımcılığının çalışma barışını bozacağını belirterek basın açıklaması yaptı.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı teşkilatlar da hemşire olarak çalışanlara yönelik 3600 ek gösterge düzenlemesi üzerinde çalışıldığına dair açıklamaların, sağlık çalışanlarının sinirlerini bozduğunu, gergin bir bekleyiş içine girdiklerini belirten Necip Taşkın, “MHP tarafından Meclis’e sunulan 3600 ek gösterge kanun taslağını önemsiyoruz.

Taslakta, ek gösterge rakamları tüm hizmet sınıflarını kapsayacak şekilde genişletilerek hiyerarşik sıra ile yeniden belirlenmiş.

Ayrıca yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar da ek gösterge kapsamına alınıyor. Sendika olarak bizim de tam olarak talep ettiğimiz budur.

Kimseye ayrıcalık ve haksızlık yapılmasın. Herkes yararlansın” açıklamasında bulunarak şunları söyledi.

 

“Hükümet tarafından düzenlenen 3600 ek gösterge taslağının sağlık teşkilatlarında sadece hemşireleri kapsayacak olmasını anlayamıyoruz!

Yetkililerin de böyle bir düzenlemenin yanlış olduğunu bildikleri hâlde neden ısrar ettiklerine bir anlam veremiyoruz.

Bu düzenlemeyi kimler, hangi düşünceyle yapıyor? ‘İltimas’ yasasının gerekçeleri kamuoyuna açıklanmalıdır.

TKHK'de çalışan personel sayısı pek çok kurumun personel sayısından fazladır. Bu sayıyı en çok hemşire kadrosunda çalışanlar oluşturuyor.

Bu sayı da 110 bin civarındadır. TKHK’daki personeli, sağlık memuru, uzman tabip, ebe ve diğer hizmet sınıflarında çalışan personel oluşturuyor.

Bu kadroları dolduran Sağlık Meslek Lisesi, önlinas ve lisans mezunlarının kıdemleri de dikkate alındığında, yeni göreve başlayan lise mezunu bir hemşirenin 10-20 yıllık, hatta emekliliği gelmiş olan bir sağlık memuru, bir doktor, bir idari kadrodaki memurun çok üstün de bir ek göstergeyle işe başlayacak olması adil olmadığı gibi, çalışma barışını bozacak ve teşkilatta huzursuzluk çıkmasına neden olacaktır. 

Düzenleme de eğitimin kriter olarak değerlendirilmemesini uygun bulmuyoruz. Teşkilatta yıllardır çalışarak emek ve zaman harcayan, ter döken üniversite mezunlarına haksızlık yapılmış olmuyor mu?

Aldıkları eğitimle bilgilerini ve hizmette kaliteyi artıran üniversite mezunlarının, bu düzenlemenin kapsamı dışında tutulmasında hukuken dayanak nedir?

Aynı birim de çalışan, görevleri farklı olsa da; 7/24 saat esasına göre hizmet veren Yataklı Tedavi kurumları’ndaki hizmetli, memur, ebe, hemşire, doktor ve diğer kadrolar da çalışan sağlık personelleri birlikte nöbet tutuyorlar.

Aynı riskle karşı karşıya kalan ilköğretim mezunu çalışanlar dahil, lise ve üniversite mezunlarının içinden sadece hemşirelere iltimas sayılabilecek bir düzenleme yapılması ne vicdanen ne de hukuken uygun değildir.

Sağlık hizmetleri, en alt kadrodan en üst kadroya kadar bir ekip işidir. Bu ekip üyelerinin yaptıkları görevler birbirinden farklı olsa da, her birinin önemi ve önceliği diğerinden farklıdır. Birbirinden ayırt edilemez.

Bu nedenle bu ekip üyelerinden sadece birine “sen iyi çalışıyorsun, yıpranıyorsun” gözüyle bakılamaz. Bu ekibin içerisinden sadece birini seçip baş tacı yapmak diğer ekip üyelerini rencide eder. Orada huzur kalmaz, ekibin moral ve motivasyonu bozulur, birlikte iş görme ve dayanışma duyguları zedelenir.

 

Sağlık Bakanlığı’nda sadece hemşire kadrosunda çalışanlara 3600 ek gösterge verilecek olmasını doğru bulmuyoruz.

Zira 7/24 saat esasına göre gece gündüz özverili bir şekilde çalışan tüm sağlık çalışanları böyle bir düzenlemeyi hak etmiyorlar. Hemşireler de yapılan bu haksızlığı doğru bulmadıklarını belirtiyorlar.

Bu düzenlemeyi yapanların öncelikle sağlık teşkilatlarında çalışma barışını bozacak ‘iltimas’ düzenlemesini yeniden gözden geçirmelerini istiyoruz. MHP tarafından Meclis’e sunulan 3600 ek gösterge kanun taslağının kabul edilerek kanunlaşması sağlık teşkilatlarındaki herkesi sevindirir.  

Sendika olarak arzumuz budur. 3600 ek gösterge düzenlemesi, bütün personeli kapsayacak şekilde adil olmalıdır.

Sağlık çalışanları, yıpranma payında olduğu gibi 3600 ek gösterge düzenlemesinde de bir hüsran yaşamak istemiyor.”

 

Facebookta bizi Destekler misiniz?

Sayfalarımızı Beğenmek ve Takip Etmek İçin Bağlantılara Tıklayınız..

112AcilFM Facebook Sayfası

Sondakika112 Facebook Sayfası

İnstagramda Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm İnstagram Sayfası

Twetter de Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm Twetter Sayfası

Youtube de Kanalımıza Abone Olur musunuz?

112AcilFm Youtube Kanalı

  Editör: SerhATT Şimşek   Bu haber 931 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  Sağlık Bakanlığı HABERLERİ
Sağlık Bakanlığına 2 Yeni Genel Müdür Yardımcısı Sağlık Bakanlığına 2 Yeni Genel Müdür Yardımcısı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne 2 Yeni Genel Müdür Yardımcısı Diyanet İşl..
ÖZET: Atama ve Nakil Yönetmeliği Önemli Değişiklikler ÖZET: Atama ve Nakil Yönetmeliği Önemli Değişiklikler Sağlık Bakanlığı atama ve nakil yönetmeliğinde bazı değişiklikler yaparak, sorun..
Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği Önemli Değişiklikler Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği Önemli Değişiklikler Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değ..
Sağlık Bakanı O branştaki Sağlıkçılara Müjde Sağlık Bakanı O branştaki Sağlıkçılara Müjde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, diyaliz teknikerlerinin yaşadığı istihdam sorununu..
  Ambulans Kazası HABERLERİ
Ambulans Kazası ! Geçmiş Olsun Muğla 112..4 Yaralı! Ambulans Kazası ! Geçmiş Olsun Muğla 112..4 Yaralı! MUĞLA'nın Fethiye ilçesinde, ambulansın otomobile çarptığı kazada 2'si sağlık pe..
Ambulans kazası Geçmiş Olsun Sakarya112 Ambulans kazası Geçmiş Olsun Sakarya112 Ambulans kaza yaptı: Biri sağlık çalışanı iki kişi yaralandı
Ambulans Kaza Yaptı! Geçmiş olsun Samsun112 Ambulans Kaza Yaptı! Geçmiş olsun Samsun112 Geçmiş olsun #Samsun112 Samsun Atakum 3 nolu ASHİ İstasyonunda nöbetçi arkadaş..
Antalya Umke Kaza Yaptı ! Antalya Umke Kaza Yaptı ! Antalya'nın Kumluca ilçesinde hortumdan etkilenen ve yaralanan sera işçilerini k..
  KPSS HABERLERİ
2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi 2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yön..
Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Yaklaşık 1 yıldır memurların gündeminde olan 3600 meselesinde halen belirsizlikl..
KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2: Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına Yerleştir..
KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? Branş Sıralaması: Kamu Personeli Seçme Sınavına katılan bir adayın, herhangi bir..
  Beyaz Kod HABERLERİ
Beyaz Kod: Artvin'de Genel Cerrahi Uzmanını iki hasta yakını darbetti Beyaz Kod: Artvin'de Genel Cerrahi Uzmanını iki hasta yakını darbetti Artvin’de, Hopa Devlet Hastanesinde görevli Genel Cerrah Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ö..
Beyaz Kod:hasta yakını, odanın kapısını kırdı(Kapıyı Kıran Bize Ne Yapmaz !) Beyaz Kod:hasta yakını, odanın kapısını kırdı(Kapıyı Kıran Bize Ne Yapmaz !) Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde boğaz ağrısı şikayetiyle hasta..
Beyaz Kod: '' Canım acıdı '' ; sağlık çalışanını darbetti (Videolu Haber) Beyaz Kod: '' Canım acıdı '' ; sağlık çalışanını darbetti (Videolu Haber) 'Canım acıdı' dedi sağlık çalışanını darbetti... O vahşet güvenlik kamerasına ya..
Beyaz Kod:112 Personellerine Darp ! Beyaz Kod:112 Personellerine Darp ! 112 Acil Ekibi Darp Edildi! Bu Sefer Sebep Çok İlginç
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR

Sitemize Nereden Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı