HABER AKIŞI

3600 ayrımcılığı çalışma barışını bozar!

 Tarih: 30-01-2019 13:02:00  -   Güncelleme: 30-01-2019 13:23:37
Sağlık Bakanlığı’na bağlı teşkilatlar da çalışanları yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesinin yazılı ve görsel medya da, sendikaların konuyla ilgili açıklamalarına yer verilmeden sadece hükümetin aynı türden açıklamalarına yer verilmesinin sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozduğunu belirten Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 3600 ayrımcılığının çalışma barışını bozacağını belirterek basın açıklaması yaptı.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı teşkilatlar da hemşire olarak çalışanlara yönelik 3600 ek gösterge düzenlemesi üzerinde çalışıldığına dair açıklamaların, sağlık çalışanlarının sinirlerini bozduğunu, gergin bir bekleyiş içine girdiklerini belirten Necip Taşkın, “MHP tarafından Meclis’e sunulan 3600 ek gösterge kanun taslağını önemsiyoruz.

Taslakta, ek gösterge rakamları tüm hizmet sınıflarını kapsayacak şekilde genişletilerek hiyerarşik sıra ile yeniden belirlenmiş.

Ayrıca yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar da ek gösterge kapsamına alınıyor. Sendika olarak bizim de tam olarak talep ettiğimiz budur.

Kimseye ayrıcalık ve haksızlık yapılmasın. Herkes yararlansın” açıklamasında bulunarak şunları söyledi.

 

“Hükümet tarafından düzenlenen 3600 ek gösterge taslağının sağlık teşkilatlarında sadece hemşireleri kapsayacak olmasını anlayamıyoruz!

Yetkililerin de böyle bir düzenlemenin yanlış olduğunu bildikleri hâlde neden ısrar ettiklerine bir anlam veremiyoruz.

Bu düzenlemeyi kimler, hangi düşünceyle yapıyor? ‘İltimas’ yasasının gerekçeleri kamuoyuna açıklanmalıdır.

TKHK'de çalışan personel sayısı pek çok kurumun personel sayısından fazladır. Bu sayıyı en çok hemşire kadrosunda çalışanlar oluşturuyor.

Bu sayı da 110 bin civarındadır. TKHK’daki personeli, sağlık memuru, uzman tabip, ebe ve diğer hizmet sınıflarında çalışan personel oluşturuyor.

Bu kadroları dolduran Sağlık Meslek Lisesi, önlinas ve lisans mezunlarının kıdemleri de dikkate alındığında, yeni göreve başlayan lise mezunu bir hemşirenin 10-20 yıllık, hatta emekliliği gelmiş olan bir sağlık memuru, bir doktor, bir idari kadrodaki memurun çok üstün de bir ek göstergeyle işe başlayacak olması adil olmadığı gibi, çalışma barışını bozacak ve teşkilatta huzursuzluk çıkmasına neden olacaktır. 

Düzenleme de eğitimin kriter olarak değerlendirilmemesini uygun bulmuyoruz. Teşkilatta yıllardır çalışarak emek ve zaman harcayan, ter döken üniversite mezunlarına haksızlık yapılmış olmuyor mu?

Aldıkları eğitimle bilgilerini ve hizmette kaliteyi artıran üniversite mezunlarının, bu düzenlemenin kapsamı dışında tutulmasında hukuken dayanak nedir?

Aynı birim de çalışan, görevleri farklı olsa da; 7/24 saat esasına göre hizmet veren Yataklı Tedavi kurumları’ndaki hizmetli, memur, ebe, hemşire, doktor ve diğer kadrolar da çalışan sağlık personelleri birlikte nöbet tutuyorlar.

Aynı riskle karşı karşıya kalan ilköğretim mezunu çalışanlar dahil, lise ve üniversite mezunlarının içinden sadece hemşirelere iltimas sayılabilecek bir düzenleme yapılması ne vicdanen ne de hukuken uygun değildir.

Sağlık hizmetleri, en alt kadrodan en üst kadroya kadar bir ekip işidir. Bu ekip üyelerinin yaptıkları görevler birbirinden farklı olsa da, her birinin önemi ve önceliği diğerinden farklıdır. Birbirinden ayırt edilemez.

Bu nedenle bu ekip üyelerinden sadece birine “sen iyi çalışıyorsun, yıpranıyorsun” gözüyle bakılamaz. Bu ekibin içerisinden sadece birini seçip baş tacı yapmak diğer ekip üyelerini rencide eder. Orada huzur kalmaz, ekibin moral ve motivasyonu bozulur, birlikte iş görme ve dayanışma duyguları zedelenir.

 

Sağlık Bakanlığı’nda sadece hemşire kadrosunda çalışanlara 3600 ek gösterge verilecek olmasını doğru bulmuyoruz.

Zira 7/24 saat esasına göre gece gündüz özverili bir şekilde çalışan tüm sağlık çalışanları böyle bir düzenlemeyi hak etmiyorlar. Hemşireler de yapılan bu haksızlığı doğru bulmadıklarını belirtiyorlar.

Bu düzenlemeyi yapanların öncelikle sağlık teşkilatlarında çalışma barışını bozacak ‘iltimas’ düzenlemesini yeniden gözden geçirmelerini istiyoruz. MHP tarafından Meclis’e sunulan 3600 ek gösterge kanun taslağının kabul edilerek kanunlaşması sağlık teşkilatlarındaki herkesi sevindirir.  

Sendika olarak arzumuz budur. 3600 ek gösterge düzenlemesi, bütün personeli kapsayacak şekilde adil olmalıdır.

Sağlık çalışanları, yıpranma payında olduğu gibi 3600 ek gösterge düzenlemesinde de bir hüsran yaşamak istemiyor.”

 

Facebookta bizi Destekler misiniz?

Sayfalarımızı Beğenmek ve Takip Etmek İçin Bağlantılara Tıklayınız..

112AcilFM Facebook Sayfası

Sondakika112 Facebook Sayfası

İnstagramda Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm İnstagram Sayfası

Twetter de Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm Twetter Sayfası

Youtube de Kanalımıza Abone Olur musunuz?

112AcilFm Youtube Kanalı

  Editör: SerhATT Şimşek   Bu haber 1377 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  Sağlık Bakanlığı HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sağlık Çalışanları İle İftar Programının Tam Metni ve VİDEOSU Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sağlık Çalışanları İle İftar Programının Tam Metni ve VİDEOSU Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık çalışanları ile iftar programında yaptığı konuşmad..
Sağlık Bakanlığı: Dayak Yememek İçin Bunları Yapın Sağlık Bakanlığı: Dayak Yememek İçin Bunları Yapın Sağlıkta şiddet olaylarını en aza indirmek ve şiddet mağdurlarını sahiplenmek iç..
Sağlık Bakanlığı,İller Arası Nakiller İçin 9.526 Boş Kadro Sağlık Bakanlığı,İller Arası Nakiller İçin 9.526 Boş Kadro Sağlık Bakanlığı, 2019 yılı Haziran dönemi isteğe bağlı iller arası yer değiştir..
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 'dan  SON Açıklamalar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 'dan SON Açıklamalar Ticaret Gazetesi Ankara Temsilcisi Seda GÖK'ü makamında kabul eden Sağlık Bakanı..
  Ambulans Kazası HABERLERİ
Hasta Nakli Sırasında Ambulans Kaza Yaptı Hasta Nakli Sırasında Ambulans Kaza Yaptı Yaralı taşıyan ambulans kaza yaptı 2 yaralıKahramanmaraş'ta trafik kazasında yar..
112 Ambulans Ekibi Kaza Yaptı 112 Ambulans Ekibi Kaza Yaptı 02/08/2019 tarihinde Eleşkirt 112 ekipleri, Van Lokman Hekim Hastanesine hasta t..
Ambulans Kazası ; 7Yaralı Ambulans Kazası ; 7Yaralı Otomobil ile ambulans çarpıştı: 7 yaralı İzmir'in Torbalı ilçesinde hasta taşıd..
Ambulans Takla Attı ! Ambulans Takla Attı ! Kayseri'de kontrolden çıkan ambulansın şarampole devrilmesi sonucu 2 kişi yarala..
  KPSS HABERLERİ
2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi 2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yön..
Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Yaklaşık 1 yıldır memurların gündeminde olan 3600 meselesinde halen belirsizlikl..
KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2: Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına Yerleştir..
KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? Branş Sıralaması: Kamu Personeli Seçme Sınavına katılan bir adayın, herhangi bir..
  Beyaz Kod HABERLERİ
Beyaz Kod ! 112Acil Vakayı götürdükleri Hastanede Darp EDİLDİ !VİDEOLU HABER Beyaz Kod ! 112Acil Vakayı götürdükleri Hastanede Darp EDİLDİ !VİDEOLU HABER Muğla'nın Bodrum ilçesinde, 112 Acil Servis ekibinin darbedildiği öne sürüldü. ..
Zaten Canım Burnumda Dedi ve Hemşire'ye Kafa Attı ! VİDEOLU HABER Zaten Canım Burnumda Dedi ve Hemşire'ye Kafa Attı ! VİDEOLU HABER Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Zeynel Abidin Uysal, "Tuğba hemşire kendini bilmey..
Beyaz Kod: Hastayı görmeden ilaç yazmayan doktoru 10 kişi darp etti! Beyaz Kod: Hastayı görmeden ilaç yazmayan doktoru 10 kişi darp etti! İzmir'in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlık Merkezi'nde, hastayı görmede..
Sivas'ta Acil Tıp Teknisyenini (ATT) Hasta Yakını Tarafından Darp edildi Sivas'ta Acil Tıp Teknisyenini (ATT) Hasta Yakını Tarafından Darp edildi Sivas'ta 6 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'nde görevli Acil Tıp Teknisyeninin (ATT) b..
  MAGAZİN HABERLERİ
112Acil Çalışanlarından Kurban Bayramı mesajları 112Acil Çalışanlarından Kurban Bayramı mesajları Sosyal medyada dolaşan kurban bayramı mesajları
Behzat Ç '' Ankara Tıp'lı mısın? '' Behzat Ç '' Ankara Tıp'lı mısın? '' Behzat Ç'deki Ankara Tıp'lı mısın? sorusuna 'Merak etmeyin Hacettepe 'diyen sena..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR

Sitemize Nereden Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı