HABER AKIŞI

Almanya’da Hemşirelik Nasıl?

 Tarih: 18-08-2019 08:16:00  -   Güncelleme: 18-08-2019 08:30:53
Sağlık personeli iş bulamama sorununa çareyi yurt dışından aramakta buldu. Bunun içinde bazı kurum ve kuruluşlar harekete geçti ve sağlık personelinin yurt dışına açılmasına sebep oldu. İşte bu kurumlar sizlere yol gösteriyor ve bir görevleri var oda sizleri yurt dışında mesleğinizi yaptırmak.

Bu günlerde birçok sağlıkçının  sorduğu klasik bir soru haline geldi bu soru. Ülkemizin içinde bulunduğu şartlar , gelecek kaygısı, geçim derdi, siyasi belirsizlik gibi etkenlerin bu sorunun klasik haline gelmesinde çok etkisi var. Uzun zamandır bu işlerle uğraşan birisi olarak sizlere Alman Meclisinden geçen yeni göçmen yasasının ışığında Türkiye’de lisans düzeyinde mezun olan birisinin Almanya’da mesleğini yapabilmesi için neler gerektiğini ve hangi yolları izlemesi gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Google’da “Almanya’da hemşirelik” yazdığınız zaman çok kısıtlı bir bilgi ile bazı danışmanlık firmalarının reklamlarına rastlıyorsunuz. Biraz Almancanız varsa denklik sayfalarına kadar ilerleyebilir ve sonunda çıkmaza girer vazgeçersiniz. Bunları bu zamana kadar görüştüğüm birçok hemşireden defalarca dinledim. Bu konuda piyasada çok az bilgi var ve onlarında çoğu yanlış bilgiler. 

Almanya’da Lisans düzeyinde Hemşirelik yapabilmek için her ülkenin sahip olduğu gibi Almanya’nın da belli başlı ama biraz diğerlerinden ağır prosedürleri var. Bunları temel olarak 3 başlık altında toplayabiliriz.

1-Dil Eğitimi

2-Denklik Başvurusu

3-İş Bulma

Şimdi bu başlıkları açıklayalım;
1- DİL EĞİTİMİ:
Dil sertifikası Almanya’nın bütün meslek dalları için ileri sürdüğü en kesin, zorunlu ve en temel şarttır. Anlayacağımız dilde söylemek gerekirse ; Alman Hükümeti dil bilmeyen birinin ülkesinde kalmasını istemiyor. Çünkü Almanlar bunun sonuçlarının dil öğrenememekten çok daha zor ve katlanılmaz olduğunu biliyorlar; şöyle ki; yıllar önce 30 Ekim 1961 tarihinde Almanya’ya çalışma amaçlı giden ilk kafile ve sonrasında giden 1. kuşak Türkler hiç dil bilmediği için adaptasyon süreçleri çok sancılı oldu. Hatta bu konuda gidenlerin yaşadıklarını, çektikleri sıkıntıları ve özlemlerini anlatan Göçmen Edebiyatı diye bir Edebiyat türü bile oluştu. Ve bu durum  yıllarca orada yaşamış ama hala dil öğrenememiş yada dil öğrenmeye tepkili hale gelmiş birçok insanın  ortaya çıkmasına sebep oldu. Türkiye’de Almancı , Almanya’da yabancı olan bu insanlar dil problemi nedeniyle kendi kabuklarına çekilmek zorunda kalmış , sosyal hayata adapte olamamış, sürekli Türk bakkalına gider olmuş ve bütün vaktini kahvehanelerde geçirmeye başlamıştır. Alman toplumuyla iletişime giremeyen bu insanlar bu toplumu anlayamamış ve tanıyamamıştır. Bunun sonucunda gettolaşma ve bir çok olumsuz toplum davranışları  peş peşe gelmiştir.

Bütün bu yaşananlardan yola çıkarak Alman Hükümeti’nin ülkesine gelecek olanlardan dil sertifikası istemesi çok haklı ve yerinde bir tutumdur.

Bu yüzden Almanya’da hemşirelik yapmak isteyen lisans mezunu bir Hemşire ilk olarak gerekli olan B1 düzeyinde dil belgesini elinde bulundurmak zorundadır ve bu belge ile Alman Konsolosluğuna vize müracaatında bulunabilir. Yani Vize alabilmek için bu şarttır. Yeni Göçmen yasasına göre bu belgeyle 6 aylık iş arama vizesi talebinde bulunup Almanya’ya gidebilir. B1 dil Sertifikasının azami alınma süresi yoğun bir Almanca Kursu ile 9 aydır. B1 dil sertifikası size sadece iş arama konusunda yardım eder , çalışmak için ise B2 dil belgesi gereklidir. Yani bir işe kabul aldığınızda Almanya’daki resmi kurumlar işvereninizden B2 dil belgenizi isteyecektir. Tabi ki bu süreçler meslek dallarına göre farklılık gösterebilir.Eğer B2 belgenizi de Türkiye’de aldıysanız Almanya’ya gittiğinizde yada Türkiye’de iken direk işverenlerle iletişime geçip bir kurumla direk anlaşabilir ve iş sözleşmesi imzalayabilirsiniz.
Burada önemli olan nokta dil eğitiminin sürekli ve kaliteli olması.Bir firmayla iletişime geçtiğinizde sizinle ya telefonda yada skype üzerinden görüşmek isteyeceklerdir.Bu görüşmede önemli olan sizin kendinizi B1 yada B2 düzeyinde ifade edip edememenizdir. Belgeniz olsa dahi kaliteli bir eğitimle teorikte öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dökemezseniz sizinle kimse belgeniz var diye iş sözleşmesi imzalamaz. Bu yüzden dil eğitimini mümkün olduğu kadar yoğun bir şekilde ve dilin sindirim süresini göz önünde bulundurarak alırsanız sizin için çok iyi olur. Bu cümleyi biraz açacak olursak ; Almanya’da hasta bakım hemşiresi olmak isteyen bir sağlık meslek lisesi mezunu en az haftada 25 saat – 32 hafta – toplamda 800 saat yoğun bir Almanca dersine maruz kalmalı ki B1 düzeyinde kendini ifade edebilsin. Tabi bu süre öğrencinin motivasyonuna , kendi kendine çalışma performansına , ev ödevlerini yapıp yapmamasına ve dil yeteneğine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Doktorlarda bu süre daha da kısalabilir.

Dil öğrenme sürecini ne kadar uzun tutarsanız o kadar bıktırıcı ve yorucu bir hale gelir. Almanca zevk olsun diye öğrenilecek bir dil değildir, ihtiyacınız varsa ve gerçekten bir hedefiniz varsa öğrenirsiniz. Bu sebeple eğer mümkünse çalışanlar işini bırakmalı ve tamamen dile odaklanmalı. Çalışarak devam edildiği takdirde dersler pek verimli olmaz ve dil öğrenme süreci 1.5 ile 2 yıla kadar uzar. Buda psikolojik olarak insanı yıpratabilir.

Ayrıca Almanca dersleri uzman öğretmenlerden alınmalı; Mümkünse Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği bölümü mezunu öğretmenler tercih edilmeli ve derste öğretmenden çok öğrenciler aktif olarak yer almalı. Dil öğretim metodu olarak daha çok iletişimsel yaklaşım (Kommunikative Methode);  Dinle-Konuş Yöntemi (Audio-linguale Methode) ve Görsel-İşitsel Yöntem (Audio-visuelle Methode) benimsenmeli ve bu yöntemleri ders materyallerine  uygulayabilecek öğretmenler tercih edilmeli. Yani turist rehberinden yada Almanya’da doğup büyümüş ama öğretmenlik deneyimi ve eğitimi olmayan birinden Almanca öğrenilmez. Atalarımızın dediği gibi ” Yarım doktor candan , yarım imam dinden , yarım öğretmen de dilden eder”

Tabi ki dil öğretiminde kullanılan ders kaynak ve materyalleri çok önemli bir yer tutar. Kullanılan ders kitaplarının güncel , interaktif kullanıma uygun , ek kaynak ve görsellik açısından zengin olması gerekir. Uzun süreli dil öğretiminde önce amaca uygun ve her seviyede öğretimi bulunan seri ders kitabı seçilmeli ve her seviyeye uygun ders planı hazırlanmalı , ek materyalleri hazırlanıp öğrencinin ihtiyacı ve kapasitesine göre sunulmalıdır. Bütün bu kriterleri çıkardıkları ders kitap ve kaynaklarında barındıran Hueber Verlag (Hueber yayınevi) Almanca öğretiminde tercih edilebilir güvenilir kaynaklardır.

2- DENKLİK
Aslında birçok hemşirenin Almanya’da çalışamamasının altında yatan temel sebep Denklik meselesidir.Denklik ; Ülkemizde mezun olduğumuz bir okulun ve elimizdeki diplomanın Almanya’daki eşdeğerliğidir. Maalesef ülkemizin eğitim sistemi Avrupa Birliği eğitim normlarından bir hayli uzak olduğu için genellikle denklik başvurularımız sonuçsuz kalmaktadır. Dil belgenizi aldıktan sonra ilk olarak elinizdeki bütün resmi belgeleri Almancaya tercüme ettirmeli ve denklik için gereken evrakları toparlayıp Alman kurumlara Denklik için başvuru yapmalısınız. Eğitiminizin yanı sıra deneyimleriniz, sertifikalarınız ve yurt dışı deneyimleriniz varsa bu aşamada faydalı olacaktır.Bu lisans başvurusunda bulunmak için Almanya’da yaşamaya, çalışma izninizin olmasına veya oraya gitmenize gerek yoktur.Bunu internet üzerinden yada posta yoluyla yapabilirsiniz. Bu sürecin sonunda yetkili makam denklik için karar verir ve  karar olumlu ise artık Diplomanız Almanya’da geçerli demektir ve bu diplomayla iş başvurusu yapabilirsiniz. Yalnız denklik işlemlerinin sonuçlanması en az 3 yada bazen 6 ay sürebilir.

Tabi ki süreç her zaman böyle anlatıldığı gibi basitçe sonuçlanmıyor.Genellikle Türkiye’den yapılan Hemşirelik denklik başvuruları olumsuz sonuçlanıyor. Çünkü Türkiye’deki eğitim sistemi Avrupa Birliği Eğitim Normları ile eşleşmiyor.

Olumsuz dediğim mesele şu şekilde ; Denklik kurumu sizin diploma ve transkriptinizi inceledikten sonra sizin eksik derslerinizi yada ders saatlerinizi belirliyor. Eksikler belirlendikten sonra  bir denklik sınavına  ve yaklaşık 2 yıl süreli bir staj dönemine tabi tutuluyorsunuz. Sınav ve staj süresini güzel bir şekilde geçirdikten sonra denkliğinizi alabiliyor ve mesleğinize devam edebiliyorsunuz.

İŞ BULMA:
Denklik işlemleri tamamlandıktan sonra hemşireler için staj süreci ve süreç içinde yapılacak olan denklik sınavı hazırlık dönemi başlar. Burada mesele: sizi stajer olarak kabul edebilecek bir iş yeri bulmak ve oturumunuzu alarak orada hem geçiminizi sağlamak hemde dosyanızı takip etmek. Henüz denkliğiniz kabul olmadığı için normal bir şekilde hemşirelik yapamazsınız. Bu stajı en kolay hasta ve yaşlı bakım yurtlarında yada yoğun bakım ünitelerinde yapabilir ve hatta bu süreçte normal hemşire maaşına yakın bir ücretle çalışabilirsiniz. Bunun içinde sizden Türkiye’de en az 3 yıllık bir tecrübe yapmış olmanız istenecektir.Tabi bu bir şart değil ama genellikle bu şart öne sürülüyor.

 

YOUTUBE KANALIMIZDA BU HAFTA 
 
2019 Sağlık Personeli Alımı Hakkında Cumhurbaşkanından Açıklama

 
  Editör: SerhATT ŞİMŞEK   Bu haber 1371 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Hemşire HABERLERİ
  FLASH HABERLERİ
Çocuklarım aç diyen Roman kadına Geber Diyen Yetkiliye Bakın Ne Oldu ? Çocuklarım aç diyen Roman kadına Geber Diyen Yetkiliye Bakın Ne Oldu ? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, "Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalı..
ORDU'DA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLÜM ORDU'DA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLÜM Ordu'da 1 kişi domuz gribinden hayatını kaybetti.
Devlet Hastanesi tuvaletinde bebek cesedi bulundu ! Devlet Hastanesi tuvaletinde bebek cesedi bulundu ! İzmir'in Torbalı ilçesinde Devlet Hastanesi'nin kadınlar tuvaletinde yeni doğmuş..
Torbalı DOKTOR Katilinden Şok İstek! Torbalı DOKTOR Katilinden Şok İstek! İzmir Torbalıİlçe Sağlık Müdürü Mehmet Fuat Park ile Torbalı Devlet Hastanesi Do..
  Sağlık Bakanlığı HABERLERİ
Eski Sağlık Bakanı Karantinada ! Eski Sağlık Bakanı Karantinada ! Eski Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın, Tokat'ın Erbaa ilçesinde karantinaya alına..
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 32 bin personel alıyoruz, 3 ay boyunca ek ödemeler tavandan olacak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 32 bin personel alıyoruz, 3 ay boyunca ek ödemeler tavandan olacak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası corona virüsü konu..
Sağlık Bakanlığından Yeni Tedbir Yazısı Sağlık Bakanlığından Yeni Tedbir Yazısı Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni genelge ile, Özel ve Vakıf hastanele..
Sağlık Bakanlığından: Pandemi Hastaneleri ve Sağlık Personellerinin Yükünün Azaltılmak İçin Yeni Yazı Sağlık Bakanlığından: Pandemi Hastaneleri ve Sağlık Personellerinin Yükünün Azaltılmak İçin Yeni Yazı Sağlık Bakanlığı 20 Mart Cuma günü yayınladığı yazıyla "sağlık kuruluşlarındaki ..
  Ambulans Kazası HABERLERİ
Ambulans Kazası 1 Yaralı ! Ambulans Kazası 1 Yaralı ! Zonguldak’ta otomobil ile ambulans kafa kafaya çarpıştı. Kazada otomobil sürücüs..
Ambulans Kaza Yaptı ! 3 Sağlık Personeli Yaralandı Ambulans Kaza Yaptı ! 3 Sağlık Personeli Yaralandı Bahçelievler’de hasta almaya giden ambulans, trafik ışıklarına çarparak kaza yap..
Ambulans Dereye Düştü ! Ambulans Dereye Düştü ! Ordu’da 112 Acil Servis Ambulansı dereye uçtu. Edinilen bilgiye göre kaza Korgan..
İller Arası Hasta Nakli Yapan Ambulans Kaza Yaptı: 1 ölü 3 yaralı İller Arası Hasta Nakli Yapan Ambulans Kaza Yaptı: 1 ölü 3 yaralı Elazığ'da ambulans kırmızı ışıkta duran kamyona arkadan çarptı.
  KPSS HABERLERİ
KPSS 2020/4 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı KPSS 2020/4 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı KPSS-2020/4 Sağlık Bakanlığının Sözleşmeli Pozisyonlarına Yerleştirme Sonuçları ..
Sözleşmeli Olarak Çalışan Personel KPSS Tercihlerinde Bulunabilir Mi? Sözleşmeli Olarak Çalışan Personel KPSS Tercihlerinde Bulunabilir Mi? Sözleşmeli Olarak Çalışan Personellerin merakı üzerine KPSS 2020/4 Tercihlerind..
KPSS 2019/7 Tercihleri Şikayet edildi KPSS 2019/7 Tercihleri Şikayet edildi 2019/6 KPSS tercihlerinde yerleşen adayların, 2019/7 KPSS tercihlerine de başvur..
KPSS Kaç Nete Kaç Puan Gelir ? KPSS Kaç Nete Kaç Puan Gelir ? Genel olarak KPSS'de kaç netle kaç puan alınır sorusunun ortalama cevapları....
  Beyaz Kod HABERLERİ
Beyaz Kod:İki asistan doktor darp edildi Beyaz Kod:İki asistan doktor darp edildi Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde görevli 2 araştırma görevlisi,..
Corona Virüs Tedavisi Gören Hastanın 2 Oğlu Hemşireyi Darp Etti! Corona Virüs Tedavisi Gören Hastanın 2 Oğlu Hemşireyi Darp Etti! Konya’da yeni tip Coronavirüs (COVID-19) şüphesiyle özel bir hastanede tedavi al..
112Acil Çalışanlarını Yerlerde Sürükleyerek Darp ETTİLER ! 112Acil Çalışanlarını Yerlerde Sürükleyerek Darp ETTİLER ! Konya'da 112 Acil Servis'te görevli 3 kişi, kaza yerinde yaralı 2 kişiye müdahal..
Eviniz Daha Güvenli Diyen Doktora Dayak ! Eviniz Daha Güvenli Diyen Doktora Dayak ! Düzce Atatürk Devlet Hastanesi'ne baş ağrısı şikayetiyle giden S.A., "Durumunuz ..
  MAGAZİN HABERLERİ
Sağlık Personelleri Sağlık Personelleri Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan klipte sağlık çalışanlarının Yu..
Sağlık Personeli Çift Canlı Yayında Koruyucu Tulumla Evlenip Düğün yaptılar Sağlık Personeli Çift Canlı Yayında Koruyucu Tulumla Evlenip Düğün yaptılar Yeni tip korona virüs salgını nedeniyle düğünleri ertelenen sağlık çalışanı Cemr..
Kıvanç Tatlıtuğ, Korona Şüphesiyle Hastanede! Kıvanç Tatlıtuğ, Korona Şüphesiyle Hastanede! ürriyet'ten Deniz Boy'un haberine göre: Oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, kendisini iyi hi..
Tuncay Şanlı, Otelini Sağlık Personellerine Ücretsiz Konaklamaya Açtı Tuncay Şanlı, Otelini Sağlık Personellerine Ücretsiz Konaklamaya Açtı Tüncay Şanlı'nın Serdivan ilçesinde sahibi olduğu "Hotel On7", salgın nedeniyle ..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR

112AcilFm i Ne Sıklıkla Takip Ediyorsunuz ?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı