HABER AKIŞI

Burnunu Sürte Sürte Pansuman Öğretin !

 Tarih: 03-08-2019 17:37:00  -   Güncelleme: 03-08-2019 17:49:23
Mersin Şehir Hastanesinde Tepe Servis ve Yönetim AŞ bünyesinde çalışan temizlik işçileri işten atma ve ücretsiz izin baskısıyla karşı karşıya kaldıklarını iddia ettiler. Geçtiğimiz haftada iş bırakma eylemi yapan işçiler, ücretlerin geç yatması nedeniyle büyük sıkıntı çektiklerini dile getirirken, Tepe AŞ yetkilileri ile yapılan görüşmelerin ardından işçiler iş başı yaparken, eyleme katılmayan 6 işçi ‘şirkette daralma’ gerekçesiyle işten atıldı. Atılan işçilerden Gülbahar Uçar yaşadıklarını..

İŞTEN ATMALAR SÜRÜYOR İşten atılan 6 işçiden biri olan ve 10 aydır hastanede çalışan Gülbahar Uçar, işten atmaların parça parça devam ettiğini söyledi. Gülbahar, “Bayrama kadar 70 kişiyi çıkaracaklarını söylediler. Sadece temizlik personeli 530 kişiydi. Sadece 30 işçinin fazla olduğunu söylüyorlardı. Şu an bizim 400 personelimiz var diyorlar. ‘Şirket küçülmeye gidiyor’ denildi. ‘Size 1500 TL tazminat ödeyeceğiz, kabul etmiyorsanız ara bulucuya gidin’ Ara bulucuya da gitmedim. İş çıkışını kabul etmediğimi bildirdim. Giriş çıkış yapamamam ve çalışmıyor olarak gözükmem için kartımı da aldılar” ifadelerini kullandı. KESİNTİLER ÜCRETİ ERİTTİ Ücretlerin geç yatırıldığını ve bu nedenle iş bırakma eyleminin gerçekleştiğini belirten Uçar, “Zor durumlarda kaldık, telefon faturalarımızı ödeyemiyorduk. Benim 4 ay boyunca maaşım kesildi 1 tam maaş alamadım. ikinci ayda Bireysel Emeklilik Sigortası adına 76 TL, Depozito adına 65 TL kesildi fakat bu rakamlar yükseldi Bireysel Emeklilik Sigortası 79 TL depozito adına 70 TL kesilerek devam etti. Bu kesintiler olduğu zaman 1879 TL maaş aldım. Ve ben özel günlerde, resmi tatillerin hiçbirinde izin kullanmadım hepsine çalıştım ama buna rağmen maaşıma yansımadı” dedi. 

Ücretsiz izine gönderme gerekçesine dair ise “Sizi işten çıkarmak istemiyoruz o yüzden ücretsiz izine gönderiyoruz” denildiğini söyleyen Uçar, “İzinden döndükten 1 ay sonra işten çıkarıyorlar” dedi. "BURNUNU SÜRTE SÜRTE PANSUMAN ÖĞRETİN" Uçar baskı altında çalıştığını şöyle anlattı: “Tutanak tutulma baskısı altında çalışıyoruz. Hastalığımın meydana çıktığı zamanlarda topallaya topallaya çalıştırdılar ve izin dahi vermediler. Resmi tatil günlerinde çalıştım ancak ücret olarak karşılığını alamadım. Ben temizlik personeliyim pansuman yapmak benim işim değil ama yaptım. Gülbahar’a, ‘Burnunu sürte sürte pansuman yapmayı öğretin’ dedi. Servis sorumlum, arkamda durdu. ‘Yapmak istemezsen yapmazsın, bu senin zorunda olduğun bir iş değil’ dedi. Eğer zorlasaydı yapmak durumunda kalacaktım.Bazı temizlik işçilerine hemşire gibi ameliyat masası hazırlatıldığını söyleyen Uçar, “Doktorun kullanacağı makasları hazırlıyorlar, hemşire ile birlikte hastalara banyo yaptırıyorlar. Bu konu ile ilgili çok şikayet geldi” dedi. İŞSİZLİK HER ŞEYE ‘TAHAMMÜL’ ETTİRDİ “Bir kadın olarak iş bulmak çok zor” diyen Uçar, “Eğer başka bir yerde güvende çalışabileceğimi bilseydim buraya tutunmaya çalışmazdım. Çünkü derdim ki en azından buradan çıktım bir kapı kapandı ama diğeri açılır. Fakat öyle değil başka güvenli bir ortam bulabileceğimi düşünmüyorum” dedi. Uçar, “Torpilsiz işe girilmediği konuşuluyor, sen nasıl girdin?” sorumuzu ise şöyle yanıtladı:“Ben bir sene boyunca işsizdim pek çok yere başvuru yaptım kabul edilmedi, bir tanıdığım temizlik personeli olarak hastaneye aldırabileceğini söyledi ve kabul ettim. Benim referansım kimdi bilmiyorum ve tanımıyorum referansım olmadan oraya girme şansım hiçbir şekilde yoktu. İŞKUR üzerinden de personel alımı yapılıyor fakat onlar da referansı olan insanlar oluyor. Bir nevi kullan at yapıyorlar. Şef olmak için ise, lise mezunu olmanın yanı sıra büyük bir torpil yeterli. Kendi şefim daha öncesinde inşaatta çalıştığını ve daha sonrasında bir şeyler olup hastaneye şef olarak geldiğini belirtti.”

 

YOUTUBE KANALIMIZDA BU HAFTA 
 
2019 Sağlık Personeli Alımı Hakkında Cumhurbaşkanından Açıklama

 

link: https://www.youtube.com/watch?v=Xjl8KehKx3Q

KANALIMIZA ABONE OLARAK VE VİDEOYU BEĞENEREK BİZE DESTEK OLABİLİRSİNİZ..

Sosyal Medyada da bizi Destekler misiniz?

Sayfalarımızı Beğenmek ve Takip Etmek İçin Bağlantılara Tıklamanız Yeterli..

FACEBOOK' da Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFM Facebook Sayfası TIKLA

Sondakika112 Facebook Sayfası TIKLA

İnstagramda Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm İnstagram Sayfası TIKLA

Twetter de Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm Twetter Sayfası TIKLA

Youtube de Kanalımıza Abone Olur musunuz?

112AcilFm Youtube Kanalı TIKLA

 
  Editör: SerhATT Şimşek   Bu haber 943 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  Flash HABERLERİ
Hastane Yemeğinden Bu Seferde Böcek Çıktı!İnsan Yiyor bu Yemekleri Hastane Yemeğinden Bu Seferde Böcek Çıktı!İnsan Yiyor bu Yemekleri Fethiye Devlet Hastanesi personeline verilen yemeklerden böcek çıkması, yemekler..
Teröristler Hastane Önünde Nöbette Olan Bekçilere Ateş açtı Teröristler Hastane Önünde Nöbette Olan Bekçilere Ateş açtı Mardin Nusaybin Devlet Hastanesi önünde görevli bekçilere hain saldırı..
Tarlada Ameliyat Tarlada Ameliyat Mısır hasadı sırasında tarım işçisi E. Köklü biçerdövere iki ayağını birden kap..
Oksijen Yerine Azot Verilen Hastada Karar Oksijen Yerine Azot Verilen Hastada Karar Torbalı Devlet Hastanesi‘nde, anestezi sırasında oksijen yerine azot gazı verili..
  Sağlık Bakanlığı HABERLERİ
Sağlık Bakanı: Harekat bölgesinde yeterli sağlık personelimiz var Sağlık Bakanı: Harekat bölgesinde yeterli sağlık personelimiz var Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Barış Pınarı Harekatı bölgesinde yeterli sayıda sa..
Sağlık Bakanlığı Yeni Projelere İmza Atıyor Sağlık Bakanlığı Yeni Projelere İmza Atıyor Dr. Fahrettin Koca, Dünya Kanser Liderleri Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Kaz..
Fahrettin KOCA: Sağlık Personelimiz SINIR HATTINDA ve ÖTESİNDE ASKERİMİZİN YANINDA Fahrettin KOCA: Sağlık Personelimiz SINIR HATTINDA ve ÖTESİNDE ASKERİMİZİN YANINDA Sağlık Bakanı Fahrettin Kocaaçıklamada bulundu "Sağlık kadromuz cephe gerisinde,..
SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca'danSigara ,Nargile,E sigara  ve Fahri Deneticilik Açıklaması SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca'danSigara ,Nargile,E sigara ve Fahri Deneticilik Açıklaması Son zamanlarda sigara zamlarından sonra sigaranın araba içerisinde de içilmemesi..
  Ambulans Kazası HABERLERİ
Tır Ambulansa Çarptı ! Tır Ambulansa Çarptı ! Mardinde Barış Pınarı harekatı kapsamında görevli 7 nolu ASH 112 ekibi Mardin'd..
Ambulans Kaza Yapınca, Ambulans Personeli Şoka Girdi Ambulans Kaza Yapınca, Ambulans Personeli Şoka Girdi İhbar üzerine gittikleri köyden aldıkları hastayı hastaneye bıraktıktan sonra gö..
Ambulans Kazası Geçmiş Olsun Malatya112 Ambulans Kazası Geçmiş Olsun Malatya112 Malatya'da meydana gelen trafik kazasında otomobil ile ambulansın çarpışması son..
Ambulans Kazası;6 kişi yaralı Geçmiş olsun Bingöl112 Ambulans Kazası;6 kişi yaralı Geçmiş olsun Bingöl112 Bingöl’ün Solhan ilçesinde ambulans ile hafif ticari aracın karıştığı kazada 6 k..
  KPSS HABERLERİ
KPSS 2019/4 Branş Sıralamaları,taban Puanlar ve Daha Fazla İçin Youtube Kanalımızdaki Videoyu İzliyebilirsiniz KPSS 2019/4 Branş Sıralamaları,taban Puanlar ve Daha Fazla İçin Youtube Kanalımızdaki Videoyu İzliyebilirsiniz 112AcilFm Sağlık Personelinin Sesi olarak 2019/4 tercih sonuçlarının en yüksek v..
2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi 2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yön..
Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Yaklaşık 1 yıldır memurların gündeminde olan 3600 meselesinde halen belirsizlikl..
KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2: Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına Yerleştir..
  Beyaz Kod HABERLERİ
Hasta,Doktorun Boynuna Jilet Attı ! Hekimler İsyan Etti Hasta,Doktorun Boynuna Jilet Attı ! Hekimler İsyan Etti Asistan Dr. Kadir Songür, bir hafta önce ilaç yazdığı Bayram K. tarafından, jil..
Beyaz Kod : Boksör gibi Hemşireyi ve Yaşlı HASTAYI YUMRUKLADI ! O Anlar KAMERALARA YANSIDI Beyaz Kod : Boksör gibi Hemşireyi ve Yaşlı HASTAYI YUMRUKLADI ! O Anlar KAMERALARA YANSIDI Beykoz'da aile sağlık merkezine gelen A.M.S isimli şahıs., sağlık personeli ile..
Beyaz Kod : 3 Kişi Doktoru DARB ETTİLER Beyaz Kod : 3 Kişi Doktoru DARB ETTİLER Konya Meram Eğitim Araştırma hastanesinde 3 kişi sebebi bilinmeyen nedenlerle do..
Beyaz Kod:Kadın Hasta Doktoru Darb Etti ! Beyaz Kod:Kadın Hasta Doktoru Darb Etti ! Diş ağrısı nedeniyle Aile Sağlık Merkezi'ne giden N.P. isimli kadın hasta, dokto..
  MAGAZİN HABERLERİ
Milyoner Tıp Öğrencisinin Bitmek Bilmeyen Tanımadığı Akrabaları Milyoner Tıp Öğrencisinin Bitmek Bilmeyen Tanımadığı Akrabaları İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını okuyarak herkesi duygulandırdı. Sosyal medyada tt..
Türkiye de Doktor House FIRTINASI BAŞLIYOR..Baş Rol:Timuçin ESEN Türkiye de Doktor House FIRTINASI BAŞLIYOR..Baş Rol:Timuçin ESEN Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu bugünkü köşesinde, ‘Doktor House’un Türkiye hakları..
Ameliyathanede Başayan Doktorların Aşkı Nikah Masasına Taşındı Ameliyathanede Başayan Doktorların Aşkı Nikah Masasına Taşındı Genel Cerrahi Uzmanı ile Anestezi uzmanının ameliyathanede başlayan aşkı, nikah ..
Doğduğu Hastanede Şimdi Doktor Oldu Doğduğu Hastanede Şimdi Doktor Oldu Hüseyin Emre Dağdeviren, dünyaya geldiği hastane olan Derince Eğitim ve Araştırm..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR

112AcilFm i Ne Sıklıkla Takip Ediyorsunuz ?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı