HABER AKIŞI

Burnunu Sürte Sürte Pansuman Öğretin !

 Tarih: 03-08-2019 17:37:00  -   Güncelleme: 03-08-2019 17:49:23
Mersin Şehir Hastanesinde Tepe Servis ve Yönetim AŞ bünyesinde çalışan temizlik işçileri işten atma ve ücretsiz izin baskısıyla karşı karşıya kaldıklarını iddia ettiler. Geçtiğimiz haftada iş bırakma eylemi yapan işçiler, ücretlerin geç yatması nedeniyle büyük sıkıntı çektiklerini dile getirirken, Tepe AŞ yetkilileri ile yapılan görüşmelerin ardından işçiler iş başı yaparken, eyleme katılmayan 6 işçi ‘şirkette daralma’ gerekçesiyle işten atıldı. Atılan işçilerden Gülbahar Uçar yaşadıklarını..

İŞTEN ATMALAR SÜRÜYOR İşten atılan 6 işçiden biri olan ve 10 aydır hastanede çalışan Gülbahar Uçar, işten atmaların parça parça devam ettiğini söyledi. Gülbahar, “Bayrama kadar 70 kişiyi çıkaracaklarını söylediler. Sadece temizlik personeli 530 kişiydi. Sadece 30 işçinin fazla olduğunu söylüyorlardı. Şu an bizim 400 personelimiz var diyorlar. ‘Şirket küçülmeye gidiyor’ denildi. ‘Size 1500 TL tazminat ödeyeceğiz, kabul etmiyorsanız ara bulucuya gidin’ Ara bulucuya da gitmedim. İş çıkışını kabul etmediğimi bildirdim. Giriş çıkış yapamamam ve çalışmıyor olarak gözükmem için kartımı da aldılar” ifadelerini kullandı. KESİNTİLER ÜCRETİ ERİTTİ Ücretlerin geç yatırıldığını ve bu nedenle iş bırakma eyleminin gerçekleştiğini belirten Uçar, “Zor durumlarda kaldık, telefon faturalarımızı ödeyemiyorduk. Benim 4 ay boyunca maaşım kesildi 1 tam maaş alamadım. ikinci ayda Bireysel Emeklilik Sigortası adına 76 TL, Depozito adına 65 TL kesildi fakat bu rakamlar yükseldi Bireysel Emeklilik Sigortası 79 TL depozito adına 70 TL kesilerek devam etti. Bu kesintiler olduğu zaman 1879 TL maaş aldım. Ve ben özel günlerde, resmi tatillerin hiçbirinde izin kullanmadım hepsine çalıştım ama buna rağmen maaşıma yansımadı” dedi. 

Ücretsiz izine gönderme gerekçesine dair ise “Sizi işten çıkarmak istemiyoruz o yüzden ücretsiz izine gönderiyoruz” denildiğini söyleyen Uçar, “İzinden döndükten 1 ay sonra işten çıkarıyorlar” dedi. "BURNUNU SÜRTE SÜRTE PANSUMAN ÖĞRETİN" Uçar baskı altında çalıştığını şöyle anlattı: “Tutanak tutulma baskısı altında çalışıyoruz. Hastalığımın meydana çıktığı zamanlarda topallaya topallaya çalıştırdılar ve izin dahi vermediler. Resmi tatil günlerinde çalıştım ancak ücret olarak karşılığını alamadım. Ben temizlik personeliyim pansuman yapmak benim işim değil ama yaptım. Gülbahar’a, ‘Burnunu sürte sürte pansuman yapmayı öğretin’ dedi. Servis sorumlum, arkamda durdu. ‘Yapmak istemezsen yapmazsın, bu senin zorunda olduğun bir iş değil’ dedi. Eğer zorlasaydı yapmak durumunda kalacaktım.Bazı temizlik işçilerine hemşire gibi ameliyat masası hazırlatıldığını söyleyen Uçar, “Doktorun kullanacağı makasları hazırlıyorlar, hemşire ile birlikte hastalara banyo yaptırıyorlar. Bu konu ile ilgili çok şikayet geldi” dedi. İŞSİZLİK HER ŞEYE ‘TAHAMMÜL’ ETTİRDİ “Bir kadın olarak iş bulmak çok zor” diyen Uçar, “Eğer başka bir yerde güvende çalışabileceğimi bilseydim buraya tutunmaya çalışmazdım. Çünkü derdim ki en azından buradan çıktım bir kapı kapandı ama diğeri açılır. Fakat öyle değil başka güvenli bir ortam bulabileceğimi düşünmüyorum” dedi. Uçar, “Torpilsiz işe girilmediği konuşuluyor, sen nasıl girdin?” sorumuzu ise şöyle yanıtladı:“Ben bir sene boyunca işsizdim pek çok yere başvuru yaptım kabul edilmedi, bir tanıdığım temizlik personeli olarak hastaneye aldırabileceğini söyledi ve kabul ettim. Benim referansım kimdi bilmiyorum ve tanımıyorum referansım olmadan oraya girme şansım hiçbir şekilde yoktu. İŞKUR üzerinden de personel alımı yapılıyor fakat onlar da referansı olan insanlar oluyor. Bir nevi kullan at yapıyorlar. Şef olmak için ise, lise mezunu olmanın yanı sıra büyük bir torpil yeterli. Kendi şefim daha öncesinde inşaatta çalıştığını ve daha sonrasında bir şeyler olup hastaneye şef olarak geldiğini belirtti.”

 

YOUTUBE KANALIMIZDA BU HAFTA 
 
2019 Sağlık Personeli Alımı Hakkında Cumhurbaşkanından Açıklama

 

link: https://www.youtube.com/watch?v=Xjl8KehKx3Q

KANALIMIZA ABONE OLARAK VE VİDEOYU BEĞENEREK BİZE DESTEK OLABİLİRSİNİZ..

Sosyal Medyada da bizi Destekler misiniz?

Sayfalarımızı Beğenmek ve Takip Etmek İçin Bağlantılara Tıklamanız Yeterli..

FACEBOOK' da Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFM Facebook Sayfası TIKLA

Sondakika112 Facebook Sayfası TIKLA

İnstagramda Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm İnstagram Sayfası TIKLA

Twetter de Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm Twetter Sayfası TIKLA

Youtube de Kanalımıza Abone Olur musunuz?

112AcilFm Youtube Kanalı TIKLA

 
  Editör: SerhATT Şimşek   Bu haber 718 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  Sağlık Bakanlığı HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sağlık Çalışanları İle İftar Programının Tam Metni ve VİDEOSU Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sağlık Çalışanları İle İftar Programının Tam Metni ve VİDEOSU Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık çalışanları ile iftar programında yaptığı konuşmad..
Sağlık Bakanlığı: Dayak Yememek İçin Bunları Yapın Sağlık Bakanlığı: Dayak Yememek İçin Bunları Yapın Sağlıkta şiddet olaylarını en aza indirmek ve şiddet mağdurlarını sahiplenmek iç..
Sağlık Bakanlığı,İller Arası Nakiller İçin 9.526 Boş Kadro Sağlık Bakanlığı,İller Arası Nakiller İçin 9.526 Boş Kadro Sağlık Bakanlığı, 2019 yılı Haziran dönemi isteğe bağlı iller arası yer değiştir..
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 'dan  SON Açıklamalar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 'dan SON Açıklamalar Ticaret Gazetesi Ankara Temsilcisi Seda GÖK'ü makamında kabul eden Sağlık Bakanı..
  Ambulans Kazası HABERLERİ
Ambulans İle Otomobil Çarpıştı Ambulans İle Otomobil Çarpıştı VAN'ın Erciş ilçesi Uncular Mahallesi yakınlarında ambulansla otomobilin çarpışm..
Hasta Nakli Sırasında Ambulans Kaza Yaptı Hasta Nakli Sırasında Ambulans Kaza Yaptı Yaralı taşıyan ambulans kaza yaptı 2 yaralıKahramanmaraş'ta trafik kazasında yar..
112 Ambulans Ekibi Kaza Yaptı 112 Ambulans Ekibi Kaza Yaptı 02/08/2019 tarihinde Eleşkirt 112 ekipleri, Van Lokman Hekim Hastanesine hasta t..
Ambulans Kazası ; 7Yaralı Ambulans Kazası ; 7Yaralı Otomobil ile ambulans çarpıştı: 7 yaralı İzmir'in Torbalı ilçesinde hasta taşıd..
  KPSS HABERLERİ
2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi 2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yön..
Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Yaklaşık 1 yıldır memurların gündeminde olan 3600 meselesinde halen belirsizlikl..
KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2: Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına Yerleştir..
KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? Branş Sıralaması: Kamu Personeli Seçme Sınavına katılan bir adayın, herhangi bir..
  Beyaz Kod HABERLERİ
Rapor almaya gelen baba- oğul, doktoru dövdü Rapor almaya gelen baba- oğul, doktoru dövdü ISPARTA'nın Yalvaç ilçesinde, Aile Sağlığı Merkezi'ne sürücü belgesi için sağlık..
Beyaz Kod ! 112Acil Vakayı götürdükleri Hastanede Darp EDİLDİ !VİDEOLU HABER Beyaz Kod ! 112Acil Vakayı götürdükleri Hastanede Darp EDİLDİ !VİDEOLU HABER Muğla'nın Bodrum ilçesinde, 112 Acil Servis ekibinin darbedildiği öne sürüldü. ..
Zaten Canım Burnumda Dedi ve Hemşire'ye Kafa Attı ! VİDEOLU HABER Zaten Canım Burnumda Dedi ve Hemşire'ye Kafa Attı ! VİDEOLU HABER Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Zeynel Abidin Uysal, "Tuğba hemşire kendini bilmey..
Beyaz Kod: Hastayı görmeden ilaç yazmayan doktoru 10 kişi darp etti! Beyaz Kod: Hastayı görmeden ilaç yazmayan doktoru 10 kişi darp etti! İzmir'in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlık Merkezi'nde, hastayı görmede..
  MAGAZİN HABERLERİ
Haluk Levent: 'Doktorsuz kalabiliriz' Haluk Levent: 'Doktorsuz kalabiliriz' ISPARTA'nın Yalvaç ilçesinde, Aile Sağlığı Merkezi'ne sürücü belgesi için sağlık..
112Acil Çalışanlarından Kurban Bayramı mesajları 112Acil Çalışanlarından Kurban Bayramı mesajları Sosyal medyada dolaşan kurban bayramı mesajları
Behzat Ç '' Ankara Tıp'lı mısın? '' Behzat Ç '' Ankara Tıp'lı mısın? '' Behzat Ç'deki Ankara Tıp'lı mısın? sorusuna 'Merak etmeyin Hacettepe 'diyen sena..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR

Sitemize Nereden Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı