HABER AKIŞI

Fahrettin Koca: Sanal Dünya Hakkında Açıklama

 Tarih: 26-01-2019 10:45:00  -   Güncelleme: 26-01-2019 10:52:51
SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığının yanında internet bağımlılığının da ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığının yanında internet bağımlılığının da ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi. Koca, "Sanal dünya bireylerde sigara, alkol, uyuşturucu, madde bağımlılığı gibi birtakım kötü alışkanlıkların oluşmasına dolaylı ve doğrudan neden olabiliyor" dedi.  Sağlık Bakanı Koca,  DHA muhabirine açıklamalarda bulunarak, internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı hatta sosyal medyada 'beğeni alma' bağımlılığı gibi 10- 20 yıl önce olmayan kavramların bugün çok yaygın olduğunu söyledi. Koca, "İnternetin hayatımıza girmesiyle 'sanal dünya' diye bir kavramla tanıştık. Renkli, ilgi çekici, hareketli bir platform bu ve yalnızca çocuklarımıza, gençlerimize değil; hepimize çekici gelen, hepimizi etkileyen bir dünya. İnternet hayatımıza büyük katkı ve kolaylık sağladı. Bu tartışılmaz. İnternet maalesef kontrolsüz bir mecra olması sebebiyle bazı tehlikeleri de doğasında barındırıyor. Sanal dünya bireylerde sigara, alkol, uyuşturucu, madde bağımlılığı gibi birtakım kötü alışkanlıkların oluşmasına dolaylı ve doğrudan neden olabiliyor" diye konuştu.  'SOSYAL MEDYADA CİDDİ SIKINTI VAR' Yapılan araştırmalara göre, internet bağımlılığının, madde bağımlılığıyla birlikte görülme sıklığının yüzde 38 olduğunu ve sigara, alkol ile uyuşturucu maddeden para kazananların interneti, özellikle de sosyal medyayı hedeflerine ulaşmak için kullanışlı araç olarak gördüklerini kaydeden Bakan Koca, şunları söyledi:   "Dikkat ederseniz, başta sosyal medya olmak üzere kitle iletişim araçlarında sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddeler, günlük hayatın bir parçası gibi yansıtılıyor. Yapılan uyarılar ve alınan önlemlerle bu konuda yaygın medyada önemli bir farkındalık oluştu; ancak sosyal medyada ciddi sıkıntı var. Hazırlanan içerikler, özellikle de gençlere yönelik içerikler, özendirici bir algı unsuru olarak paylaşılıyor, bu sayede zamanla normalleştiriliyor. Özellikle sigara kullanımına yönelik örtülü mesajlara çok sık rastlıyoruz. Örneğin; profil fotoğraflarında kullanılan sigara görüntüsü masum, bilinçsiz paylaşımlar gibi görünüyor; ama son derece özendirici olduğu tartışılmaz."

'TÜTÜN GÖRSELLERİ ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNİ ÇEKİYOR' "Tütün firmalarının gizli ya da açık sponsorluklarla dolaylı yöntemlerle filmlerde yer aldığını hepimiz biliyoruz" diyen Bakan Koca, "Üstelik de bu gibi yapımlarda sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı 'sosyalleşme', 'özgürleşme' veya 'modernleşme' gibi temalarla birlikte sunuluyor. 2006 yılında yapılan bir araştırmadan örnek vereyim. Filmlerdeki sigara sahnelerinden etkilenerek sigaraya başladığını ifade edenlerin oranı yüzde 4,2. Oran düşük gibi gözükse de oldukça fazla sayıda yeni kullanıcı anlamına geliyor. 2017'de yapılan Küresel Gençlik Tütün Araştırması ise TV ya da sinema filmlerinde gösterilen tütün görsellerinin, öğrencilerin yaklaşık yüzde 67'sinin dikkatini çektiğini gösteriyor" dedi. 'MÜCADELEMİZİ KESİNTİSİZ SÜRDÜRECEĞİZ' Bu tespitler üzerine, Sağlık Bakanlığı olarak çalışma yaptıklarını, medyada ve sosyal ortamlarda sigaranın özendiriciliğini engellemek ve gençleri korumak adına önlemler aldıklarını belirten Bakan Koca, şöyle konuştu:  "Yıl sonunda yürürlüğe giren yeni yasayla filmler, reklamlar, sinema ve tiyatro salonlarında sergilenen eserlerde ve internet ile topluma açık sosyal ortamlarda tütün ürünlerinin veya görüntülerinin kullanılması yasaklandı. İnternet ortamında uyuşturucu kullanımını kolaylaştıracak şekilde tarifler vermek, uyuşturucu maddelerin fotoğraflarını özendirecek şekilde yaymak, ceza kanununa göre suçtur. Yine bu yasa dışı maddeleri öven yazı, şarkı, şiir, tiyatro ve skeç gibi eserler de cezai müeyyide kapsamındadır. Bağımlılıktan kurtulmak kolay bir süreç değil; bu sebeple bizim ilk hedefimiz, çocuklarımızı ve gençlerimizi her türlü bağımlılıktan en başından uzak tutabilmek. Gelişen teknoloji ile birlikle ortaya çıkan bu gibi tehditlerle mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz. Bu mücadelede vatandaşlarımızın bize destek olmasını istirham ediyorum." 

 

Facebookta bizi Destekler misiniz?

Sayfalarımızı Beğenmek ve Takip Etmek İçin Bağlantılara Tıklayınız..

112AcilFM Facebook Sayfası

Sondakika112 Facebook Sayfası

İnstagramda Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm İnstagram Sayfası

Twetter de Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm Twetter Sayfası

Youtube de Kanalımıza Abone Olur musunuz?

112AcilFm Youtube Kanalı

  Editör: SerhATT Şimşek   Bu haber 335 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık Bakanlığı HABERLERİ
  Sağlık Bakanlığı HABERLERİ
Sağlık Bakanlığına 2 Yeni Genel Müdür Yardımcısı Sağlık Bakanlığına 2 Yeni Genel Müdür Yardımcısı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne 2 Yeni Genel Müdür Yardımcısı Diyanet İşl..
ÖZET: Atama ve Nakil Yönetmeliği Önemli Değişiklikler ÖZET: Atama ve Nakil Yönetmeliği Önemli Değişiklikler Sağlık Bakanlığı atama ve nakil yönetmeliğinde bazı değişiklikler yaparak, sorun..
Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği Önemli Değişiklikler Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği Önemli Değişiklikler Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değ..
Sağlık Bakanı O branştaki Sağlıkçılara Müjde Sağlık Bakanı O branştaki Sağlıkçılara Müjde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, diyaliz teknikerlerinin yaşadığı istihdam sorununu..
  Ambulans Kazası HABERLERİ
Ambulans Kazası ! Geçmiş Olsun Muğla 112..4 Yaralı! Ambulans Kazası ! Geçmiş Olsun Muğla 112..4 Yaralı! MUĞLA'nın Fethiye ilçesinde, ambulansın otomobile çarptığı kazada 2'si sağlık pe..
Ambulans kazası Geçmiş Olsun Sakarya112 Ambulans kazası Geçmiş Olsun Sakarya112 Ambulans kaza yaptı: Biri sağlık çalışanı iki kişi yaralandı
Ambulans Kaza Yaptı! Geçmiş olsun Samsun112 Ambulans Kaza Yaptı! Geçmiş olsun Samsun112 Geçmiş olsun #Samsun112 Samsun Atakum 3 nolu ASHİ İstasyonunda nöbetçi arkadaş..
Antalya Umke Kaza Yaptı ! Antalya Umke Kaza Yaptı ! Antalya'nın Kumluca ilçesinde hortumdan etkilenen ve yaralanan sera işçilerini k..
  KPSS HABERLERİ
2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi 2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yön..
Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Yaklaşık 1 yıldır memurların gündeminde olan 3600 meselesinde halen belirsizlikl..
KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2: Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına Yerleştir..
KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? Branş Sıralaması: Kamu Personeli Seçme Sınavına katılan bir adayın, herhangi bir..
  Beyaz Kod HABERLERİ
Beyaz Kod: Artvin'de Genel Cerrahi Uzmanını iki hasta yakını darbetti Beyaz Kod: Artvin'de Genel Cerrahi Uzmanını iki hasta yakını darbetti Artvin’de, Hopa Devlet Hastanesinde görevli Genel Cerrah Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ö..
Beyaz Kod:hasta yakını, odanın kapısını kırdı(Kapıyı Kıran Bize Ne Yapmaz !) Beyaz Kod:hasta yakını, odanın kapısını kırdı(Kapıyı Kıran Bize Ne Yapmaz !) Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde boğaz ağrısı şikayetiyle hasta..
Beyaz Kod: '' Canım acıdı '' ; sağlık çalışanını darbetti (Videolu Haber) Beyaz Kod: '' Canım acıdı '' ; sağlık çalışanını darbetti (Videolu Haber) 'Canım acıdı' dedi sağlık çalışanını darbetti... O vahşet güvenlik kamerasına ya..
Beyaz Kod:112 Personellerine Darp ! Beyaz Kod:112 Personellerine Darp ! 112 Acil Ekibi Darp Edildi! Bu Sefer Sebep Çok İlginç
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR

Sitemize Nereden Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı