HABER AKIŞI

Fahrettin Koca: Sanal Dünya Hakkında Açıklama

 Tarih: 26-01-2019 10:45:00  -   Güncelleme: 26-01-2019 10:52:51
SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığının yanında internet bağımlılığının da ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığının yanında internet bağımlılığının da ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi. Koca, "Sanal dünya bireylerde sigara, alkol, uyuşturucu, madde bağımlılığı gibi birtakım kötü alışkanlıkların oluşmasına dolaylı ve doğrudan neden olabiliyor" dedi.  Sağlık Bakanı Koca,  DHA muhabirine açıklamalarda bulunarak, internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı hatta sosyal medyada 'beğeni alma' bağımlılığı gibi 10- 20 yıl önce olmayan kavramların bugün çok yaygın olduğunu söyledi. Koca, "İnternetin hayatımıza girmesiyle 'sanal dünya' diye bir kavramla tanıştık. Renkli, ilgi çekici, hareketli bir platform bu ve yalnızca çocuklarımıza, gençlerimize değil; hepimize çekici gelen, hepimizi etkileyen bir dünya. İnternet hayatımıza büyük katkı ve kolaylık sağladı. Bu tartışılmaz. İnternet maalesef kontrolsüz bir mecra olması sebebiyle bazı tehlikeleri de doğasında barındırıyor. Sanal dünya bireylerde sigara, alkol, uyuşturucu, madde bağımlılığı gibi birtakım kötü alışkanlıkların oluşmasına dolaylı ve doğrudan neden olabiliyor" diye konuştu.  'SOSYAL MEDYADA CİDDİ SIKINTI VAR' Yapılan araştırmalara göre, internet bağımlılığının, madde bağımlılığıyla birlikte görülme sıklığının yüzde 38 olduğunu ve sigara, alkol ile uyuşturucu maddeden para kazananların interneti, özellikle de sosyal medyayı hedeflerine ulaşmak için kullanışlı araç olarak gördüklerini kaydeden Bakan Koca, şunları söyledi:   "Dikkat ederseniz, başta sosyal medya olmak üzere kitle iletişim araçlarında sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddeler, günlük hayatın bir parçası gibi yansıtılıyor. Yapılan uyarılar ve alınan önlemlerle bu konuda yaygın medyada önemli bir farkındalık oluştu; ancak sosyal medyada ciddi sıkıntı var. Hazırlanan içerikler, özellikle de gençlere yönelik içerikler, özendirici bir algı unsuru olarak paylaşılıyor, bu sayede zamanla normalleştiriliyor. Özellikle sigara kullanımına yönelik örtülü mesajlara çok sık rastlıyoruz. Örneğin; profil fotoğraflarında kullanılan sigara görüntüsü masum, bilinçsiz paylaşımlar gibi görünüyor; ama son derece özendirici olduğu tartışılmaz."

'TÜTÜN GÖRSELLERİ ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNİ ÇEKİYOR' "Tütün firmalarının gizli ya da açık sponsorluklarla dolaylı yöntemlerle filmlerde yer aldığını hepimiz biliyoruz" diyen Bakan Koca, "Üstelik de bu gibi yapımlarda sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı 'sosyalleşme', 'özgürleşme' veya 'modernleşme' gibi temalarla birlikte sunuluyor. 2006 yılında yapılan bir araştırmadan örnek vereyim. Filmlerdeki sigara sahnelerinden etkilenerek sigaraya başladığını ifade edenlerin oranı yüzde 4,2. Oran düşük gibi gözükse de oldukça fazla sayıda yeni kullanıcı anlamına geliyor. 2017'de yapılan Küresel Gençlik Tütün Araştırması ise TV ya da sinema filmlerinde gösterilen tütün görsellerinin, öğrencilerin yaklaşık yüzde 67'sinin dikkatini çektiğini gösteriyor" dedi. 'MÜCADELEMİZİ KESİNTİSİZ SÜRDÜRECEĞİZ' Bu tespitler üzerine, Sağlık Bakanlığı olarak çalışma yaptıklarını, medyada ve sosyal ortamlarda sigaranın özendiriciliğini engellemek ve gençleri korumak adına önlemler aldıklarını belirten Bakan Koca, şöyle konuştu:  "Yıl sonunda yürürlüğe giren yeni yasayla filmler, reklamlar, sinema ve tiyatro salonlarında sergilenen eserlerde ve internet ile topluma açık sosyal ortamlarda tütün ürünlerinin veya görüntülerinin kullanılması yasaklandı. İnternet ortamında uyuşturucu kullanımını kolaylaştıracak şekilde tarifler vermek, uyuşturucu maddelerin fotoğraflarını özendirecek şekilde yaymak, ceza kanununa göre suçtur. Yine bu yasa dışı maddeleri öven yazı, şarkı, şiir, tiyatro ve skeç gibi eserler de cezai müeyyide kapsamındadır. Bağımlılıktan kurtulmak kolay bir süreç değil; bu sebeple bizim ilk hedefimiz, çocuklarımızı ve gençlerimizi her türlü bağımlılıktan en başından uzak tutabilmek. Gelişen teknoloji ile birlikle ortaya çıkan bu gibi tehditlerle mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz. Bu mücadelede vatandaşlarımızın bize destek olmasını istirham ediyorum." 

 

Facebookta bizi Destekler misiniz?

Sayfalarımızı Beğenmek ve Takip Etmek İçin Bağlantılara Tıklayınız..

112AcilFM Facebook Sayfası

Sondakika112 Facebook Sayfası

İnstagramda Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm İnstagram Sayfası

Twetter de Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm Twetter Sayfası

Youtube de Kanalımıza Abone Olur musunuz?

112AcilFm Youtube Kanalı

  Editör: SerhATT Şimşek   Bu haber 1019 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık Bakanlığı HABERLERİ
  FLASH HABERLERİ
Çocuklarım aç diyen Roman kadına Geber Diyen Yetkiliye Bakın Ne Oldu ? Çocuklarım aç diyen Roman kadına Geber Diyen Yetkiliye Bakın Ne Oldu ? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, "Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalı..
ORDU'DA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLÜM ORDU'DA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLÜM Ordu'da 1 kişi domuz gribinden hayatını kaybetti.
Devlet Hastanesi tuvaletinde bebek cesedi bulundu ! Devlet Hastanesi tuvaletinde bebek cesedi bulundu ! İzmir'in Torbalı ilçesinde Devlet Hastanesi'nin kadınlar tuvaletinde yeni doğmuş..
Torbalı DOKTOR Katilinden Şok İstek! Torbalı DOKTOR Katilinden Şok İstek! İzmir Torbalıİlçe Sağlık Müdürü Mehmet Fuat Park ile Torbalı Devlet Hastanesi Do..
  Sağlık Bakanlığı HABERLERİ
Eski Sağlık Bakanı Karantinada ! Eski Sağlık Bakanı Karantinada ! Eski Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın, Tokat'ın Erbaa ilçesinde karantinaya alına..
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 32 bin personel alıyoruz, 3 ay boyunca ek ödemeler tavandan olacak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 32 bin personel alıyoruz, 3 ay boyunca ek ödemeler tavandan olacak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası corona virüsü konu..
Sağlık Bakanlığından Yeni Tedbir Yazısı Sağlık Bakanlığından Yeni Tedbir Yazısı Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni genelge ile, Özel ve Vakıf hastanele..
Sağlık Bakanlığından: Pandemi Hastaneleri ve Sağlık Personellerinin Yükünün Azaltılmak İçin Yeni Yazı Sağlık Bakanlığından: Pandemi Hastaneleri ve Sağlık Personellerinin Yükünün Azaltılmak İçin Yeni Yazı Sağlık Bakanlığı 20 Mart Cuma günü yayınladığı yazıyla "sağlık kuruluşlarındaki ..
  Ambulans Kazası HABERLERİ
Ambulans Kaza Yaptı ! 3 Sağlık Personeli Yaralandı Ambulans Kaza Yaptı ! 3 Sağlık Personeli Yaralandı Bahçelievler’de hasta almaya giden ambulans, trafik ışıklarına çarparak kaza yap..
Ambulans Dereye Düştü ! Ambulans Dereye Düştü ! Ordu’da 112 Acil Servis Ambulansı dereye uçtu. Edinilen bilgiye göre kaza Korgan..
İller Arası Hasta Nakli Yapan Ambulans Kaza Yaptı: 1 ölü 3 yaralı İller Arası Hasta Nakli Yapan Ambulans Kaza Yaptı: 1 ölü 3 yaralı Elazığ'da ambulans kırmızı ışıkta duran kamyona arkadan çarptı.
Otomobil Ve Ambulans Çarpıştı Otomobil Ve Ambulans Çarpıştı Hatay'ın Antakya ilçesinde ambulans ile otomobilin çarpışması sonucu meydana gel..
  KPSS HABERLERİ
KPSS 2020/4 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı KPSS 2020/4 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı KPSS-2020/4 Sağlık Bakanlığının Sözleşmeli Pozisyonlarına Yerleştirme Sonuçları ..
Sözleşmeli Olarak Çalışan Personel KPSS Tercihlerinde Bulunabilir Mi? Sözleşmeli Olarak Çalışan Personel KPSS Tercihlerinde Bulunabilir Mi? Sözleşmeli Olarak Çalışan Personellerin merakı üzerine KPSS 2020/4 Tercihlerind..
KPSS 2019/7 Tercihleri Şikayet edildi KPSS 2019/7 Tercihleri Şikayet edildi 2019/6 KPSS tercihlerinde yerleşen adayların, 2019/7 KPSS tercihlerine de başvur..
KPSS Kaç Nete Kaç Puan Gelir ? KPSS Kaç Nete Kaç Puan Gelir ? Genel olarak KPSS'de kaç netle kaç puan alınır sorusunun ortalama cevapları....
  Beyaz Kod HABERLERİ
Beyaz Kod:İki asistan doktor darp edildi Beyaz Kod:İki asistan doktor darp edildi Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde görevli 2 araştırma görevlisi,..
Corona Virüs Tedavisi Gören Hastanın 2 Oğlu Hemşireyi Darp Etti! Corona Virüs Tedavisi Gören Hastanın 2 Oğlu Hemşireyi Darp Etti! Konya’da yeni tip Coronavirüs (COVID-19) şüphesiyle özel bir hastanede tedavi al..
112Acil Çalışanlarını Yerlerde Sürükleyerek Darp ETTİLER ! 112Acil Çalışanlarını Yerlerde Sürükleyerek Darp ETTİLER ! Konya'da 112 Acil Servis'te görevli 3 kişi, kaza yerinde yaralı 2 kişiye müdahal..
Eviniz Daha Güvenli Diyen Doktora Dayak ! Eviniz Daha Güvenli Diyen Doktora Dayak ! Düzce Atatürk Devlet Hastanesi'ne baş ağrısı şikayetiyle giden S.A., "Durumunuz ..
  MAGAZİN HABERLERİ
Sağlık Personeli Çift Canlı Yayında Koruyucu Tulumla Evlenip Düğün yaptılar Sağlık Personeli Çift Canlı Yayında Koruyucu Tulumla Evlenip Düğün yaptılar Yeni tip korona virüs salgını nedeniyle düğünleri ertelenen sağlık çalışanı Cemr..
Kıvanç Tatlıtuğ, Korona Şüphesiyle Hastanede! Kıvanç Tatlıtuğ, Korona Şüphesiyle Hastanede! ürriyet'ten Deniz Boy'un haberine göre: Oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, kendisini iyi hi..
Tuncay Şanlı, Otelini Sağlık Personellerine Ücretsiz Konaklamaya Açtı Tuncay Şanlı, Otelini Sağlık Personellerine Ücretsiz Konaklamaya Açtı Tüncay Şanlı'nın Serdivan ilçesinde sahibi olduğu "Hotel On7", salgın nedeniyle ..
Corona Virüs Şeyma Subaşı'yı da Vurdu Corona Virüs Şeyma Subaşı'yı da Vurdu Şeyma Subaşının sevgilisi Guido Senia, koronavirüsü nedeniyle karantina altında ..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR

112AcilFm i Ne Sıklıkla Takip Ediyorsunuz ?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı