HABER AKIŞI

Hastane Öncesi Solunum Hastalıkları Tanı Koyabilme Değerlendirme

 Tarih: 13-09-2019 14:27:00  -   Güncelleme: 10-10-2019 23:07:01
  HABER VİDEOSU
Solunum Sıkıntısı Solunum Yetmezliği Solunum durması RİSKİ Tanılama ve Tedavi

Solunum Sıkıntısı
-Taşikardi
-Takipne
-Burun Kanadı Solunumu
-Yardımcı solunum kaslarının solunuma katılması

Solunum Yetmezliği:solunum yetmezliği tanısını koyabilmek için hastada solunum sıkıntısı belirtileride mevcut olabilmelidir. 
Kas Tonusu Kaybı
Bilinç Bozukluğu
Merkezi Siyonoz

SOLUNUM DURMA RİSKİ:solunum durma riski tanısını koyabilmek için hastada solunum sıkıntısı ve yetmezliği belirtilerinin üzerine solunum durma risk bbelirtilerinden birinin gelmesi durma riskidir.
- Bradikardi
- Solunum Çabası
- Solunum Sesi Azalmış

Solunum Sıkıntısı
*Taşıkardi:Taşikardi ya da kalp çarpıntısı kişi istirahat halindeyken kalbin, normalden daha hızlı attığı yaygın bir kalp ritmi bozukluğu türüdür.
Yeni Doğanlarda normal değer 90-180 180 üzeri Taşikardi olarak Değerlendirililir.
1-12 ay 80-160 normal değer.160 üzeri taşikardi olarak değerlendirilir.
1-4 yaş 80-140 normal değer.140 üzeri taşikardi olarak değerlendirilir.
5-8 yaş 70-120 normal değer.120 üzeri taşikardi olarak değerlendirilir.
8 yaş   70-110 normal değer.110 üzeri taşikardi olarak değerlendirilir.
Yetişkinlerde:yetişkin bireylerde 10 dakikalık bir istirahatin ardından 60 ila 100, çocuklarda ise 70 ila 100 arasındadır.nabız 100 üzerinde olmasına taşikardi yani hızlı nabız denmektedir

*Takipne:Takipne hızlı ve sığ nefes almayı ifade eder.Takipne bir hastalık değildir, vücudun başka bir sorunu gidermeye çalıştığının bir belirtisidir.

Yenidoğanlarda 30-50 arası normal soluma değeri
1-12 ay 20-40
1-4 yaş 20-30
5-8 yaş 20-25
8 yaş   12-20
Yetişkin bir kişide dakikada solunum sayısı 12–20

*Burun Kanadı Solunumu

* Yardımcı solunum kaslarının solunuma katılması

Solunum Yetmezliği
 Solunum Yetmezliği tanısı koyulabilmesi için vakada solunum sıkıntısı belirtileri var olması gereklidir yada solunum sıkıntısı belirtileri sonrası solunum yetmezliği görülmektedir.Taşikardi sonrası bradikardi görülmesi gibi.
* Kas Tonusu Kaybı
solunum sıkıntısı belirtilerinde bulunan Yardımcı solunum kaslarının solunuma katılması sonucu kas tonusu azalır ve burda hastada rahat nefes alamamakla birlikte daha fazla daralmaya neden olacaktır.

* Bilinç Bozukluğu
Vakaya yönetilen sorulara doğru yanıt verememesi yada hiç yanıt verememesi vb durumlar.

* Merkezi Siyonoz
Morarma, tıptaki ismi ile Siyanoz; Kandaki oksijen eksikliğinden kaynaklanan deri ve muköz zarların mavimsi renk değişikliğidir. Bu durumda özellikle dudak çevresi ya da parmak uçları mor bir renk alır.

SOLUNUM DURMA RİSKİ
solunum sıkıntısı+solunum yetmezliği ve solunum durma risk belirtilerinden bir tanesinin vakada olması solunumun durma riskini oluşturur.
*Bradikardi
Yeni Doğanlarda normal değer 90-180 90 altı bradikardi olarak Değerlendirililir.
1-12 ay 80-160 normal değer.80 altı bradikardi olarak değerlendirilir.
1-4 yaş 80-140 normal değer.80 altı bradikardi olarak değerlendirilir.
5-8 yaş 70-120 normal değer.70 altı bradikardi olarak değerlendirilir.
8 yaş   70-110 normal değer.70 altı bradikardi olarak değerlendirilir.
Yetişkinlerde alp atış hızının 60 altında olmasına bradikardi yani yavaş nabız denmektedir.

*Solunum Çabası
*Solunum Sesi Azalmış

HASTADAN GELEN SESLER İLE VAKANIN TANISINA YAKLAŞABİLME


Hastadan Hırılrı Gelmesi Üst Solunum Yolu Hastalıklarına Sebeptir
Hastadan Hışıltı Gelmesi Alt Solunum Yolu Hastalıklarına Sebeptir
Hastadan İnleme Geliyorsa Akciğer Hastalıklarına Sebeptir.


SOLUNUM YETERLİLİĞİNİN DEĞERLENDİRLMESİ
- Kalp hızı
- Kan Basıncı
- Sistemik Dolaşım (nabız dolgunluğu,deri rengi sıcaklığı,bilinç düzeyi,idrar debisi)

 

 

Sosyal Medyada da bizi Destekler misiniz?

Sayfalarımızı Beğenmek ve Takip Etmek İçin Bağlantılara Tıklamanız Yeterli..

FACEBOOK' da Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFM Facebook Sayfası TIKLA

Sondakika112 Facebook Sayfası TIKLA

İnstagramda Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm İnstagram Sayfası TIKLA

Twetter de Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm Twetter Sayfası TIKLA

Youtube de Kanalımıza Abone Olur musunuz?

112AcilFm Youtube Kanalı TIKLA

 

  Editör: SerhATT Şimşek   Bu haber 918 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık Personeli Eğitim Merkezi HABERLERİ
  Flash HABERLERİ
Hastane Yemeğinden Bu Seferde Böcek Çıktı!İnsan Yiyor bu Yemekleri Hastane Yemeğinden Bu Seferde Böcek Çıktı!İnsan Yiyor bu Yemekleri Fethiye Devlet Hastanesi personeline verilen yemeklerden böcek çıkması, yemekler..
Teröristler Hastane Önünde Nöbette Olan Bekçilere Ateş açtı Teröristler Hastane Önünde Nöbette Olan Bekçilere Ateş açtı Mardin Nusaybin Devlet Hastanesi önünde görevli bekçilere hain saldırı..
Tarlada Ameliyat Tarlada Ameliyat Mısır hasadı sırasında tarım işçisi E. Köklü biçerdövere iki ayağını birden kap..
Oksijen Yerine Azot Verilen Hastada Karar Oksijen Yerine Azot Verilen Hastada Karar Torbalı Devlet Hastanesi‘nde, anestezi sırasında oksijen yerine azot gazı verili..
  Sağlık Bakanlığı HABERLERİ
Sağlık Hizmetlerinde Teşkilat Şeması Değişti Sağlık Hizmetlerinde Teşkilat Şeması Değişti Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünde teşkilat şeması değişti Bünyesinde en çok g..
Sağlık Bakanından Barış Pınarı Harekatı Sağlık personeli Açıklaması Sağlık Bakanından Barış Pınarı Harekatı Sağlık personeli Açıklaması SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, 'Barış Pınarı Harekatı' bölgesine, toplam 962 dokt..
Sağlık Bakanı: Harekat bölgesinde yeterli sağlık personelimiz var Sağlık Bakanı: Harekat bölgesinde yeterli sağlık personelimiz var Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Barış Pınarı Harekatı bölgesinde yeterli sayıda sa..
Sağlık Bakanlığı Yeni Projelere İmza Atıyor Sağlık Bakanlığı Yeni Projelere İmza Atıyor Dr. Fahrettin Koca, Dünya Kanser Liderleri Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Kaz..
  Ambulans Kazası HABERLERİ
Ambulans kaza Yaptı ! Geçmiş Olsun Adana112 Ambulans kaza Yaptı ! Geçmiş Olsun Adana112 Adana Gürselpaşa 112 Acil Sağlık istasyonunda görev yapan Ercan Karataş, Merve Ö..
Ambulans kazası Geçmiş olsun Kastamonu112 Ambulans kazası Geçmiş olsun Kastamonu112 Kastamonu’nun Tosya ilçesinde hasta taşıyan ambulans ile otomobilin çarpışması s..
Tır Ambulansa Çarptı ! Tır Ambulansa Çarptı ! Mardinde Barış Pınarı harekatı kapsamında görevli 7 nolu ASH 112 ekibi Mardin'd..
Ambulans Kaza Yapınca, Ambulans Personeli Şoka Girdi Ambulans Kaza Yapınca, Ambulans Personeli Şoka Girdi İhbar üzerine gittikleri köyden aldıkları hastayı hastaneye bıraktıktan sonra gö..
  KPSS HABERLERİ
KPSS 2019/4 Branş Sıralamaları,taban Puanlar ve Daha Fazla İçin Youtube Kanalımızdaki Videoyu İzliyebilirsiniz KPSS 2019/4 Branş Sıralamaları,taban Puanlar ve Daha Fazla İçin Youtube Kanalımızdaki Videoyu İzliyebilirsiniz 112AcilFm Sağlık Personelinin Sesi olarak 2019/4 tercih sonuçlarının en yüksek v..
2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi 2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yön..
Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Yaklaşık 1 yıldır memurların gündeminde olan 3600 meselesinde halen belirsizlikl..
KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2: Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına Yerleştir..
  Beyaz Kod HABERLERİ
Hasta,Doktorun Boynuna Jilet Attı ! Hekimler İsyan Etti Hasta,Doktorun Boynuna Jilet Attı ! Hekimler İsyan Etti Asistan Dr. Kadir Songür, bir hafta önce ilaç yazdığı Bayram K. tarafından, jil..
Beyaz Kod : Boksör gibi Hemşireyi ve Yaşlı HASTAYI YUMRUKLADI ! O Anlar KAMERALARA YANSIDI Beyaz Kod : Boksör gibi Hemşireyi ve Yaşlı HASTAYI YUMRUKLADI ! O Anlar KAMERALARA YANSIDI Beykoz'da aile sağlık merkezine gelen A.M.S isimli şahıs., sağlık personeli ile..
Beyaz Kod : 3 Kişi Doktoru DARB ETTİLER Beyaz Kod : 3 Kişi Doktoru DARB ETTİLER Konya Meram Eğitim Araştırma hastanesinde 3 kişi sebebi bilinmeyen nedenlerle do..
Beyaz Kod:Kadın Hasta Doktoru Darb Etti ! Beyaz Kod:Kadın Hasta Doktoru Darb Etti ! Diş ağrısı nedeniyle Aile Sağlık Merkezi'ne giden N.P. isimli kadın hasta, dokto..
  MAGAZİN HABERLERİ
Bilek Güreşi Şampiyonun Doktorluk Hayali Gerçek Oluyor Bilek Güreşi Şampiyonun Doktorluk Hayali Gerçek Oluyor 3 yıl önce katıldığı Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası'nda dünya ikincisi olan Gamz..
Milyoner Tıp Öğrencisinin Bitmek Bilmeyen Tanımadığı Akrabaları Milyoner Tıp Öğrencisinin Bitmek Bilmeyen Tanımadığı Akrabaları İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını okuyarak herkesi duygulandırdı. Sosyal medyada tt..
Türkiye de Doktor House FIRTINASI BAŞLIYOR..Baş Rol:Timuçin ESEN Türkiye de Doktor House FIRTINASI BAŞLIYOR..Baş Rol:Timuçin ESEN Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu bugünkü köşesinde, ‘Doktor House’un Türkiye hakları..
Ameliyathanede Başayan Doktorların Aşkı Nikah Masasına Taşındı Ameliyathanede Başayan Doktorların Aşkı Nikah Masasına Taşındı Genel Cerrahi Uzmanı ile Anestezi uzmanının ameliyathanede başlayan aşkı, nikah ..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR

112AcilFm i Ne Sıklıkla Takip Ediyorsunuz ?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı