HABER AKIŞI

Kış Aylarında 112 Çalışanlarının Sorun Yaşamamaları için Ambulanslarında Dikkat Etmesi Gereken Önemli Hususlar !!!

 Tarih: 26-12-2018 14:13:00  -   Güncelleme: 27-12-2018 14:25:52
Kış Aylarında 112 Personelleri zorlu kış şartlarına ayak uydurması gerekirken bir çok zorluktan da geçmektedirler ancak bazı yanlış uygulamalar sonucunda gereksiz yere zorluklara girmektedirler..İşte Bazı Hatırlacak Önemli Bilgiler..

1- Ambulansın Lastikleri

Ambulansın Lastikleri Kışlık olmalı lastik üzerinde kışlık olduğunu ifade eden kar işareti ve ms gibi harflerle kışlık olduğu bilgisi alınabilir..

Bunun yanında Lastik diş derinliğinizi ölçmek için 1 TL ya da 50 kuruşluk bozuk paralardan yararlanabilirsiniz Dış taraftaki halka hem 1 lirada hem 50 kurusta yaklaşık 4 mm. dir. –Görsellerde görünen- Halka görünmeye basladığında 3 mm civarinda diş derinliği kalmış demektir. Bu durumda emniyetli bir sürüş deneyimi için lastikleri değiştirmenizi öneririz.

Kış Lastikleri bizi karlı ve buzlu havalarda korur ancak tek başına bazen çözüm olmamakla birlikte aşırı güven sonucu bir çok kazaya sebebiyet vermekte ..

Kışlık buz kırıcı zincilerimizin de ambulansta bulunması gerekli ve ambulansa koymadan önce zincirlerimizi resimde gösterildiği gibi serip dişlerine zircirlerde kırık gibi bir durum var mı diye kontrol edilmeli..

Ardından sürekli kaybolabilen gerdirme kancalarının her tekere 6 adet olacak şekilde olduğuna bakılmalı..Buradaki Önemli husus ise bu kancalar çok çabuk kaybolabildikleri için yedek kanca bulundurmalısınız..Zincir takmasını bilmemekteyseniz bu linkten youtube( https://www.youtube.com/channel/UCHVEPNPRqQetcfaoi1kaKNw?view_as=subscriber ) kanalımzdan izliyebilir ve bizleri takip ederek destekde bulabilirsiniz..

2- Webasto

Ambulansımızın arka kabini için olmazsa olmazımız  webasto'yu kış aylarında gündüz ve gece sürekli açık bırakmalıyız ancak buradaki önemli husus webasto lar mazottan yemektedir ancak ne kadar mazot kullansada kullanmakk için akü ye de etkisi olur bu yüzden vaka çıkması beklenmeksizin ambulansımız ara ara çalıştırılmalı ve akü şarj edilmeli..

Webasto ambulansların orjinalinde bulunmadığı için bir çok zaman çalışmama ve az ısıtma gibi durumları olmakta bu konuda ki bazı önemli hususlar :

-Webasto en yüksek ayarda çalışmamalı her zaman yüksek ayar istesekte bu makineler çok çabuk boğulma diye tabir edilen yüklenmeden sebep arzaya geçmekte bu sebeple kısıktan yükseğe yavaş yavaş ısıtrsanız hem sizin için hem de Webasto için daha sağlıklı olacaktır..

-Webasto hastadan sonra kapatalım nasıl olsa üşümeyecez öndeyiz diyerek kapatırsanız muhtem karlı yolda özelliklede ford ambulanslarda yan kapının altında bulunan Webasto egzosu kardan tıkanıp donacağı için bir müddet Webasto yu kullanmayacak duruma düşersiniz bu yüzden en kısık ayarda açık bırakmanızı öneririz..

- Bazı ilaçlar soğukta bozulurken bazı ilaçlar sıcakta bozulmakta bilmektesiniz ki bu yüzden de ilaç çantası acil çantası gibi önemli malzemeleri direkt Webasto görecek yerlere değilde ön kabine yakın olan koltuğun üst kısmına koymanız daha az etkilenebileceği ve donmamasına yardımcı olacağını düşünmekteyiz..

Dip Not arka ön  kabin arasındaki camı vaka dışında açık bırakılarak ön kısmında sıcak ve buğulanmamasını sağlıyabilirsiniz..

3- Soğuktan Yanlış ANT gibi vital bulguları alma

İnsanlar bile sıcak soğuk ilişkisinde hasta olabilirken kullandığımız milyarlık malzemelerde soğuktan bir hayliki etkilenmekte bunları başında ise monitor,glukometre,ateş aleti vb.

Bu Gibi aletler Webasto sayesinde donmaz ancak soğuktan çok çabuk etkilenir o yüzden garantiye almak amaçlı kendinizle beraber istasyona götürmeniz sizin için ve vakalar için iyi olacaktır..

4-Gereksiz Yağmurluk

Yağmurluk için her zaman gereksiz ifadesi kullanılmaktadır ancak kesinlikle öyle değildir..

Sizleri yağmurdan kardan korurken gerekirse zincir takarken de altınıza serebileceğiniz bir battaniye görevi görecektir bu sebepten her personele 1 adet olacak şekilde ambulansınızda bulunması gereklidir..Çizmede Unutulmamalıdır Ambulansda hiç bir malzeme Gereksiz değildir hepsinin ayrı bir kullanım zamanı olacaktır değerli 112AcilFm okurları..

 

5-Ambulansın sirenli kar dolar çalmaz! Öter :D

Ambulansın siren kısmı ön iki tepe lambası arasında kalmaktadır ve çabucak kar dolup donarak sirenlerin çalmamasına sebep olur..Bunun için tepe lambaları arasında bulunan hoparlör önüne karton gibi bir madde ile kapatarak basit bir önlem alabilirsiniz..

Dip Not: kar dolmuş ve donmuş sesi az yada hiç çıkmıyorsa sirenlerin lütfen sirene basmakla ısrar etmeyiniz hoparlörü yakmanız  kaçınılmazdır..

6-El Freni !

Her araçta olduğu gibi eksinin altına düşen hava şartlarında el freninizi çekili tutmayınız çünkü fren balatalarınız sıkışık vaziyette donar ambulansı kaldıramaz,hareket ettiremez ve malesef vakaya ulaşamazsınız..

7-Ön Cam Buz Tutma 

Değerli Can Kurtaranlar Kış Aylarında camlarımız çok çabuk buğu ve buz tutabilmekte bunun içinde ambulans ile vakadan döndüğünüzde istasyonunuzda dururken ön cama bir naylon yada karton ile üzere koyarak kar dolmasını ve donmasını engelliyebilirsiniz bu arada sileceklerinizide kaldırmayı unutmayınız cama yapışır ve silecek lastikleriniz işlevini göremez..

8-Kışlık Bakımı Söylemeye Gerek Var mı?

Ambulansımızın her daim motor suyu antifirizli ve silecek suyu antifirizli olmalı yoksa donar vakaya ulaşamamanın yanı sırada devlete açtığınız bir çok gereksiz masraf ile günahada girmiş olabilirsiniz..

9- Ne işe Yaradığı Bilinmeyen alüminyum ısıtıcı battaniye !

Bir çok zaman duyduğumuz bu ne  gibi cümlelerle baktığımız bu ışıltılı battaniyeler soğukta hastalarımız için olmazsa olmaz can kurtaran alüminyum ısıtıcı battaniyelerdir..

'' Allah kimseyi soğukta bırakmasın bırakanada acilen sizler gibi bilinçli 112 personelleri müdehalede bulunsun..''

10-Neden Bu botlar Süslü Ayakkabılarım Varken !

Devletimizin verdiği botları bir çoğumuz beğenmezken kış günü ayakkabı hatta terlikle çalışma çabasında bulunan insanlar ilgi çekici :D

Botlar olmazsa olmazımız olmalıdır ki Önce Kendi Sağlığımız..

Hem sıcak Tutarken Hemde Kayıp Düşmememizi Hatta Canımızdan Olmamızı Sağlıyabilir..

Bot Diyip Geçmeyelim..

Sabırla okuduğunuz ve bilgilerinizi tazelediğiniz için Teşekkürler..

#112AcilFm

KAYNAK WWW.112ACİLFM.NET GÖSTERİLEMEDEN KOPYALANAMAZ,ALINTI YAPILAMAZ.

  Kaynak: 112AcilFm   Editör: SerhATT Şimşek   Bu haber 852 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık Personeli Eğitim Merkezi HABERLERİ
  Sağlık Bakanlığı HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sağlık Çalışanları İle İftar Programının Tam Metni ve VİDEOSU Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sağlık Çalışanları İle İftar Programının Tam Metni ve VİDEOSU Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık çalışanları ile iftar programında yaptığı konuşmad..
Sağlık Bakanlığı: Dayak Yememek İçin Bunları Yapın Sağlık Bakanlığı: Dayak Yememek İçin Bunları Yapın Sağlıkta şiddet olaylarını en aza indirmek ve şiddet mağdurlarını sahiplenmek iç..
Sağlık Bakanlığı,İller Arası Nakiller İçin 9.526 Boş Kadro Sağlık Bakanlığı,İller Arası Nakiller İçin 9.526 Boş Kadro Sağlık Bakanlığı, 2019 yılı Haziran dönemi isteğe bağlı iller arası yer değiştir..
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 'dan  SON Açıklamalar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 'dan SON Açıklamalar Ticaret Gazetesi Ankara Temsilcisi Seda GÖK'ü makamında kabul eden Sağlık Bakanı..
  Ambulans Kazası HABERLERİ
Ambulans Takla Attı ! Ambulans Takla Attı ! Kayseri'de kontrolden çıkan ambulansın şarampole devrilmesi sonucu 2 kişi yarala..
Ambulans Kazası !Geçmiş Olsun MARDİN112 Ambulans Kazası !Geçmiş Olsun MARDİN112 Mardin’in Nusaybin ilçesinde hasta taşıyan ambulans ile minibüsün karıştığı kaza..
Ambulans Kaza Yaptı 3Yaralı Geçmiş Olsun Şırnak 112 Ambulans Kaza Yaptı 3Yaralı Geçmiş Olsun Şırnak 112 Alınan bilgiye göre, Şırnak'ın Cizre Devlet Hastanesi'nden Mardin'in Kızıltepe i..
AMBULANS Yayaya Çarptı ! AMBULANS Yayaya Çarptı ! Hasta taşıyan ambulans yaşlı adama çarptı,Adapazarı Atatürk Bulvarında meydana g..
  KPSS HABERLERİ
2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi 2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yön..
Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Yaklaşık 1 yıldır memurların gündeminde olan 3600 meselesinde halen belirsizlikl..
KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2: Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına Yerleştir..
KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? Branş Sıralaması: Kamu Personeli Seçme Sınavına katılan bir adayın, herhangi bir..
  Beyaz Kod HABERLERİ
Beyaz Kod ! 112Acil Vakayı götürdükleri Hastanede Darp EDİLDİ !VİDEOLU HABER Beyaz Kod ! 112Acil Vakayı götürdükleri Hastanede Darp EDİLDİ !VİDEOLU HABER Muğla'nın Bodrum ilçesinde, 112 Acil Servis ekibinin darbedildiği öne sürüldü. ..
Zaten Canım Burnumda Dedi ve Hemşire'ye Kafa Attı ! VİDEOLU HABER Zaten Canım Burnumda Dedi ve Hemşire'ye Kafa Attı ! VİDEOLU HABER Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Zeynel Abidin Uysal, "Tuğba hemşire kendini bilmey..
Beyaz Kod: Hastayı görmeden ilaç yazmayan doktoru 10 kişi darp etti! Beyaz Kod: Hastayı görmeden ilaç yazmayan doktoru 10 kişi darp etti! İzmir'in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlık Merkezi'nde, hastayı görmede..
Sivas'ta Acil Tıp Teknisyenini (ATT) Hasta Yakını Tarafından Darp edildi Sivas'ta Acil Tıp Teknisyenini (ATT) Hasta Yakını Tarafından Darp edildi Sivas'ta 6 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'nde görevli Acil Tıp Teknisyeninin (ATT) b..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR

Sitemize Nereden Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı