HABER AKIŞI

Kış Aylarında 112 Çalışanlarının Sorun Yaşamamaları için Ambulanslarında Dikkat Etmesi Gereken Önemli Hususlar !!!

 Tarih: 26-12-2018 14:13:00  -   Güncelleme: 27-12-2018 14:25:52
Kış Aylarında 112 Personelleri zorlu kış şartlarına ayak uydurması gerekirken bir çok zorluktan da geçmektedirler ancak bazı yanlış uygulamalar sonucunda gereksiz yere zorluklara girmektedirler..İşte Bazı Hatırlacak Önemli Bilgiler..

1- Ambulansın Lastikleri

Ambulansın Lastikleri Kışlık olmalı lastik üzerinde kışlık olduğunu ifade eden kar işareti ve ms gibi harflerle kışlık olduğu bilgisi alınabilir..

Bunun yanında Lastik diş derinliğinizi ölçmek için 1 TL ya da 50 kuruşluk bozuk paralardan yararlanabilirsiniz Dış taraftaki halka hem 1 lirada hem 50 kurusta yaklaşık 4 mm. dir. –Görsellerde görünen- Halka görünmeye basladığında 3 mm civarinda diş derinliği kalmış demektir. Bu durumda emniyetli bir sürüş deneyimi için lastikleri değiştirmenizi öneririz.

Kış Lastikleri bizi karlı ve buzlu havalarda korur ancak tek başına bazen çözüm olmamakla birlikte aşırı güven sonucu bir çok kazaya sebebiyet vermekte ..

Kışlık buz kırıcı zincilerimizin de ambulansta bulunması gerekli ve ambulansa koymadan önce zincirlerimizi resimde gösterildiği gibi serip dişlerine zircirlerde kırık gibi bir durum var mı diye kontrol edilmeli..

Ardından sürekli kaybolabilen gerdirme kancalarının her tekere 6 adet olacak şekilde olduğuna bakılmalı..Buradaki Önemli husus ise bu kancalar çok çabuk kaybolabildikleri için yedek kanca bulundurmalısınız..Zincir takmasını bilmemekteyseniz bu linkten youtube( https://www.youtube.com/channel/UCHVEPNPRqQetcfaoi1kaKNw?view_as=subscriber ) kanalımzdan izliyebilir ve bizleri takip ederek destekde bulabilirsiniz..

2- Webasto

Ambulansımızın arka kabini için olmazsa olmazımız  webasto'yu kış aylarında gündüz ve gece sürekli açık bırakmalıyız ancak buradaki önemli husus webasto lar mazottan yemektedir ancak ne kadar mazot kullansada kullanmakk için akü ye de etkisi olur bu yüzden vaka çıkması beklenmeksizin ambulansımız ara ara çalıştırılmalı ve akü şarj edilmeli..

Webasto ambulansların orjinalinde bulunmadığı için bir çok zaman çalışmama ve az ısıtma gibi durumları olmakta bu konuda ki bazı önemli hususlar :

-Webasto en yüksek ayarda çalışmamalı her zaman yüksek ayar istesekte bu makineler çok çabuk boğulma diye tabir edilen yüklenmeden sebep arzaya geçmekte bu sebeple kısıktan yükseğe yavaş yavaş ısıtrsanız hem sizin için hem de Webasto için daha sağlıklı olacaktır..

-Webasto hastadan sonra kapatalım nasıl olsa üşümeyecez öndeyiz diyerek kapatırsanız muhtem karlı yolda özelliklede ford ambulanslarda yan kapının altında bulunan Webasto egzosu kardan tıkanıp donacağı için bir müddet Webasto yu kullanmayacak duruma düşersiniz bu yüzden en kısık ayarda açık bırakmanızı öneririz..

- Bazı ilaçlar soğukta bozulurken bazı ilaçlar sıcakta bozulmakta bilmektesiniz ki bu yüzden de ilaç çantası acil çantası gibi önemli malzemeleri direkt Webasto görecek yerlere değilde ön kabine yakın olan koltuğun üst kısmına koymanız daha az etkilenebileceği ve donmamasına yardımcı olacağını düşünmekteyiz..

Dip Not arka ön  kabin arasındaki camı vaka dışında açık bırakılarak ön kısmında sıcak ve buğulanmamasını sağlıyabilirsiniz..

3- Soğuktan Yanlış ANT gibi vital bulguları alma

İnsanlar bile sıcak soğuk ilişkisinde hasta olabilirken kullandığımız milyarlık malzemelerde soğuktan bir hayliki etkilenmekte bunları başında ise monitor,glukometre,ateş aleti vb.

Bu Gibi aletler Webasto sayesinde donmaz ancak soğuktan çok çabuk etkilenir o yüzden garantiye almak amaçlı kendinizle beraber istasyona götürmeniz sizin için ve vakalar için iyi olacaktır..

4-Gereksiz Yağmurluk

Yağmurluk için her zaman gereksiz ifadesi kullanılmaktadır ancak kesinlikle öyle değildir..

Sizleri yağmurdan kardan korurken gerekirse zincir takarken de altınıza serebileceğiniz bir battaniye görevi görecektir bu sebepten her personele 1 adet olacak şekilde ambulansınızda bulunması gereklidir..Çizmede Unutulmamalıdır Ambulansda hiç bir malzeme Gereksiz değildir hepsinin ayrı bir kullanım zamanı olacaktır değerli 112AcilFm okurları..

 

5-Ambulansın sirenli kar dolar çalmaz! Öter :D

Ambulansın siren kısmı ön iki tepe lambası arasında kalmaktadır ve çabucak kar dolup donarak sirenlerin çalmamasına sebep olur..Bunun için tepe lambaları arasında bulunan hoparlör önüne karton gibi bir madde ile kapatarak basit bir önlem alabilirsiniz..

Dip Not: kar dolmuş ve donmuş sesi az yada hiç çıkmıyorsa sirenlerin lütfen sirene basmakla ısrar etmeyiniz hoparlörü yakmanız  kaçınılmazdır..

6-El Freni !

Her araçta olduğu gibi eksinin altına düşen hava şartlarında el freninizi çekili tutmayınız çünkü fren balatalarınız sıkışık vaziyette donar ambulansı kaldıramaz,hareket ettiremez ve malesef vakaya ulaşamazsınız..

7-Ön Cam Buz Tutma 

Değerli Can Kurtaranlar Kış Aylarında camlarımız çok çabuk buğu ve buz tutabilmekte bunun içinde ambulans ile vakadan döndüğünüzde istasyonunuzda dururken ön cama bir naylon yada karton ile üzere koyarak kar dolmasını ve donmasını engelliyebilirsiniz bu arada sileceklerinizide kaldırmayı unutmayınız cama yapışır ve silecek lastikleriniz işlevini göremez..

8-Kışlık Bakımı Söylemeye Gerek Var mı?

Ambulansımızın her daim motor suyu antifirizli ve silecek suyu antifirizli olmalı yoksa donar vakaya ulaşamamanın yanı sırada devlete açtığınız bir çok gereksiz masraf ile günahada girmiş olabilirsiniz..

9- Ne işe Yaradığı Bilinmeyen alüminyum ısıtıcı battaniye !

Bir çok zaman duyduğumuz bu ne  gibi cümlelerle baktığımız bu ışıltılı battaniyeler soğukta hastalarımız için olmazsa olmaz can kurtaran alüminyum ısıtıcı battaniyelerdir..

'' Allah kimseyi soğukta bırakmasın bırakanada acilen sizler gibi bilinçli 112 personelleri müdehalede bulunsun..''

10-Neden Bu botlar Süslü Ayakkabılarım Varken !

Devletimizin verdiği botları bir çoğumuz beğenmezken kış günü ayakkabı hatta terlikle çalışma çabasında bulunan insanlar ilgi çekici :D

Botlar olmazsa olmazımız olmalıdır ki Önce Kendi Sağlığımız..

Hem sıcak Tutarken Hemde Kayıp Düşmememizi Hatta Canımızdan Olmamızı Sağlıyabilir..

Bot Diyip Geçmeyelim..

Sabırla okuduğunuz ve bilgilerinizi tazelediğiniz için Teşekkürler..

#112AcilFm

KAYNAK WWW.112ACİLFM.NET GÖSTERİLEMEDEN KOPYALANAMAZ,ALINTI YAPILAMAZ.

  Kaynak: 112AcilFm   Editör: SerhATT Şimşek   Bu haber 551 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık Personeli Eğitim Merkezi HABERLERİ
  Sağlık Bakanlığı HABERLERİ
Sağlık Bakanlığı 2019 Ocak-Şubat Bölge Hizmet Grupları Sağlık Bakanlığı 2019 Ocak-Şubat Bölge Hizmet Grupları 2019 Yılı Ocak şubat Ayı Bölge Hizmet Grupları açıklandı. Sağlık personelleri bö..
Sağlık Bakanının Sağlıkta Şiddet Çözümü Sağlık Bakanının Sağlıkta Şiddet Çözümü KHK ile kamudan uzaklaştırılan doktorların özel hastanelerde çalışılmasına itira..
Yılın İlk Bebeğine Sağlık Bakanı'ndan ziyaret : '' Ebelik Mesleğini Doğum Sürecinin Merkezi.. '' Yılın İlk Bebeğine Sağlık Bakanı'ndan ziyaret : '' Ebelik Mesleğini Doğum Sürecinin Merkezi.. '' Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA, 2019’un ilk bebeği Muhammed Ali’yi İstanbul Ze..
Sağlık Bakanlığı İşKur Sürekli İşçi  6.409 Kadro Alım İlanı Sağlık Bakanlığı İşKur Sürekli İşçi 6.409 Kadro Alım İlanı T.C. Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatı Hizmet Birimlerinde İstihdam Edilmek Üzere..
  Ambulans Kazası HABERLERİ
Ambulans Kazası! Kamyonetle Çarpıştı 4 Yaralı ! Ambulans Kazası! Kamyonetle Çarpıştı 4 Yaralı ! Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde, ambulans ile kamyonetin çarpışması sonucu meyd..
2019'un İlk Ambulans Kazası Bingöl'de oldu.. 2019'un İlk Ambulans Kazası Bingöl'de oldu.. 2019'un İlk Ambulans Kazası Bingöl'de oldu..,Ambulansla Kamyonet Çarpıştı: 2 Yar..
Özel Ambulans Kaza Yaptı ! Paramediğin Durumu Ağır ! Özel Ambulans Kaza Yaptı ! Paramediğin Durumu Ağır ! Mersin’den Ankara’ya Hasta Nakli Sonrası Dönüş Yapan Özel ambulans ile kaza yapt..
Ambulans Kazası! Gecmis Olsun Elazığ112 Ambulans Kazası! Gecmis Olsun Elazığ112 Ambulans Kazası!! Geçmiş olsun #Elazığ112 Elazığ 5 no lu istasyon vaka nakli s..
  KPSS HABERLERİ
Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Yaklaşık 1 yıldır memurların gündeminde olan 3600 meselesinde halen belirsizlikl..
KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2: Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına Yerleştir..
KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? Branş Sıralaması: Kamu Personeli Seçme Sınavına katılan bir adayın, herhangi bir..
KPSS–2018/4 ve 2018/5 Göreve Başlama İşlemleri Hakkında Duyuru KPSS–2018/4 ve 2018/5 Göreve Başlama İşlemleri Hakkında Duyuru KPSS-2018/4 ve KPSS-2018/5 sonuçlarına göre istihdam edilecek sözleşmeli sağlık ..
  Beyaz Kod HABERLERİ
BeyazKod: Kadın doktora beyzbol sopası ile darp BeyazKod: Kadın doktora beyzbol sopası ile darp Kadın doktora beyzbol sopası ile darp: 'İşimi elimle yapıyorum sadece buraya sal..
Sağlıkçılar Bunu Hak Etmiyor.. Rezalet Bir Sağlıkta Şiddet durumu Sağlıkçılar Bunu Hak Etmiyor.. Rezalet Bir Sağlıkta Şiddet durumu İşte bir şikayet başvurusu; Tehdit, Şiddet,Hakaret hepsi bir arada..
Samsun'da hekimi 'öncelik isteyip' darbettiler Samsun'da hekimi 'öncelik isteyip' darbettiler Samsun'da hekimi 'öncelik isteyip' darbettiler: 'Başıma, alnıma yumruk attılar'..
Beyaz Kod: İfadeleri kan dondurdu Beyaz Kod: İfadeleri kan dondurdu Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören İsmail Ç.'nin yaşamını yitir..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR

Sitemize Nereden Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı