HABER AKIŞI

VAN UMKE'den hasta kurtarma operasyonu

 Tarih: 04-02-2019 13:53:00  -   Güncelleme: 04-02-2019 14:30:48
Ulusal Medikal Kurtarma ekipleri zorlu kış şartlarının hüküm sürdüğü bölgelerde amansız bir mücadeleyle hastalara ulaşıyor.

112 Acil sağlık birimleri ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri, karla kaplı yollara, dondurucu soğuk ve çığ tehlikesine rağmen, hastaları ve mahsur kalanları kurtarmak için gece gündüz çalışıyor. Van, bölgedeki sağlık hizmetlerinde 5 ili kapsayan koordinatör il.

Peki acil durumlarda koordinasyon nasıl sağlanıyor?

Sıcak Nokta ekibi, Van'daki UMKE ekibinin tam 15 saat süren bir hasta kurtarma operasyonuna dakika dakika eşlik etti.

Kurtama operasyonları Van İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Çağrı Merkezi’ne gelen mesajlarla başlıyor.

Van Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ali Gür, köy yollarıyla alakalı problem olduğunu ve mezrada yaşayan vatandaşlara hizmet verdiklerinden dolayı bütün çağrılara yanıt verdiklerini söyledi.
Çalışmalar koordineli olarak yürütülüyor

Çalışmalar, mahsur kalan bir hastaysa karayolları ekipleriyle, bir arama kurtarma vakası ise UMKE ve AFAD’la, kırsaldaki faaliyetlerdeyse Jandarma’yla koordineli olarak yürütülüyor.

112 acil çağrı merkezi, zorlu kış şartlarının etkin olduğu bölgelerde, Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi (SAKOM) ile iletişime geçiyor.

Yol güvenliği, hava şartları, gidecek ekip ve hastanın durumu gibi değerlendirmelerin hepsi, bu birimde kontrol ediliyor.
Van UMKE Sorumlusu Ömer Erden, “Her türlü coğrafi zorluk ve yaşanabilecek her türlü afet ve acil durumda, burada yaşanabilecek tüm riski daha önce değerlendirdiğimiz afet birimimiz, afet birimimizden ise umke ve sakom birimimizin aktif çalışması sonrası ildeki tüm hastalarımıza elimizden gelinceye kadar hizmet vermeye çalışıyoruz.” dedi.

Kar, tipi dinlemiyorlar, tek gayeleri hayat kurtarmak

Van’ın Gürpınar ilçesi Taşlıyazı köyü Çizgili mezrasında şiddetli göğüs ağrısı çeken 53 yaşında bir erkek hasta anonsu üzerine ekipler, kar küreme aracı, paletli ambulans ve müdahale araçlarıyla yola koyuldu.

Gürpınar 4028 kilometre karelik yüzölçümüyle, Türkiye’nin en büyük ilçesi. Dolayısıyla köyler birbirinden hayli uzak. Ekiplerin işi bu yüzden hayli zor. Ancak yol durumu, kar, tipi dinlemiyorlar. Tek gayeleri hayat kurtarmak.

Bitmek bilmeyen bu yolda, bir diğer destek de Gürpınar Belediyesi'nden geldi. Araçların boyunu aşan karla mücadelede; ekiplerin yardımına, kepçe operatörü koştu.
Bölgeye tamamen hakim olan Jandarma birlikleri de bu zorlu topraklarda UMKE’nin yanında. Duraksanan her noktada, ekibin can güvenliğini sağlamak için çevreye en uygun şekilde konuşlanıyorlar.

Ekipler bu uzun yolculuk boyunca hastayla iletişimi de koparmıyor. Ancak yüksek rakım ve çetin hava koşullarından dolayı telefonlar çekmiyor. Bu yüzden uydu telefonu kullanılıyor

Kurtarma opersayonu 15. saatte tamamlandı

İş makineleri yolu açmaya devam ederken, ekiplere bir destek de köy halkından geldi. Gece karanlığında karla kaplı yollarda saatlerce süren mücadele sonuçlandı ve ekipler araçtan süratle inerek eve geçti, hastaya gerekli acil müdahale sağlandı.

Açılan yollardan geri dönen ekipler, hastayı, sağlığına kavuşturmak için emin ellere teslim etti. Dönüş yoluyla birlikte, bir hasta kurtarma operasyonu 15. saatte son buldu

Facebookta bizi Destekler misiniz?

Sayfalarımızı Beğenmek ve Takip Etmek İçin Bağlantılara Tıklayınız..

112AcilFM Facebook Sayfası

Sondakika112 Facebook Sayfası

İnstagramda Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm İnstagram Sayfası

Twetter de Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm Twetter Sayfası

Youtube de Kanalımıza Abone Olur musunuz?

112AcilFm Youtube Kanalı

  Bu haber 237 defa okunmuştur.
  Sağlık Bakanlığı HABERLERİ
Sağlık Bakanlığına 2 Yeni Genel Müdür Yardımcısı Sağlık Bakanlığına 2 Yeni Genel Müdür Yardımcısı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne 2 Yeni Genel Müdür Yardımcısı Diyanet İşl..
ÖZET: Atama ve Nakil Yönetmeliği Önemli Değişiklikler ÖZET: Atama ve Nakil Yönetmeliği Önemli Değişiklikler Sağlık Bakanlığı atama ve nakil yönetmeliğinde bazı değişiklikler yaparak, sorun..
Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği Önemli Değişiklikler Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği Önemli Değişiklikler Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değ..
Sağlık Bakanı O branştaki Sağlıkçılara Müjde Sağlık Bakanı O branştaki Sağlıkçılara Müjde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, diyaliz teknikerlerinin yaşadığı istihdam sorununu..
  Ambulans Kazası HABERLERİ
Ambulans Kazası ! Geçmiş Olsun Muğla 112..4 Yaralı! Ambulans Kazası ! Geçmiş Olsun Muğla 112..4 Yaralı! MUĞLA'nın Fethiye ilçesinde, ambulansın otomobile çarptığı kazada 2'si sağlık pe..
Ambulans kazası Geçmiş Olsun Sakarya112 Ambulans kazası Geçmiş Olsun Sakarya112 Ambulans kaza yaptı: Biri sağlık çalışanı iki kişi yaralandı
Ambulans Kaza Yaptı! Geçmiş olsun Samsun112 Ambulans Kaza Yaptı! Geçmiş olsun Samsun112 Geçmiş olsun #Samsun112 Samsun Atakum 3 nolu ASHİ İstasyonunda nöbetçi arkadaş..
Antalya Umke Kaza Yaptı ! Antalya Umke Kaza Yaptı ! Antalya'nın Kumluca ilçesinde hortumdan etkilenen ve yaralanan sera işçilerini k..
  KPSS HABERLERİ
2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi 2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yön..
Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Yaklaşık 1 yıldır memurların gündeminde olan 3600 meselesinde halen belirsizlikl..
KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2: Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına Yerleştir..
KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? Branş Sıralaması: Kamu Personeli Seçme Sınavına katılan bir adayın, herhangi bir..
  Beyaz Kod HABERLERİ
Beyaz Kod: Artvin'de Genel Cerrahi Uzmanını iki hasta yakını darbetti Beyaz Kod: Artvin'de Genel Cerrahi Uzmanını iki hasta yakını darbetti Artvin’de, Hopa Devlet Hastanesinde görevli Genel Cerrah Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ö..
Beyaz Kod:hasta yakını, odanın kapısını kırdı(Kapıyı Kıran Bize Ne Yapmaz !) Beyaz Kod:hasta yakını, odanın kapısını kırdı(Kapıyı Kıran Bize Ne Yapmaz !) Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde boğaz ağrısı şikayetiyle hasta..
Beyaz Kod: '' Canım acıdı '' ; sağlık çalışanını darbetti (Videolu Haber) Beyaz Kod: '' Canım acıdı '' ; sağlık çalışanını darbetti (Videolu Haber) 'Canım acıdı' dedi sağlık çalışanını darbetti... O vahşet güvenlik kamerasına ya..
Beyaz Kod:112 Personellerine Darp ! Beyaz Kod:112 Personellerine Darp ! 112 Acil Ekibi Darp Edildi! Bu Sefer Sebep Çok İlginç
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR

Sitemize Nereden Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı