HABER AKIŞI

VAN UMKE'den hasta kurtarma operasyonu

 Tarih: 04-02-2019 13:53:00  -   Güncelleme: 04-02-2019 14:30:48
Ulusal Medikal Kurtarma ekipleri zorlu kış şartlarının hüküm sürdüğü bölgelerde amansız bir mücadeleyle hastalara ulaşıyor.

112 Acil sağlık birimleri ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri, karla kaplı yollara, dondurucu soğuk ve çığ tehlikesine rağmen, hastaları ve mahsur kalanları kurtarmak için gece gündüz çalışıyor. Van, bölgedeki sağlık hizmetlerinde 5 ili kapsayan koordinatör il.

Peki acil durumlarda koordinasyon nasıl sağlanıyor?

Sıcak Nokta ekibi, Van'daki UMKE ekibinin tam 15 saat süren bir hasta kurtarma operasyonuna dakika dakika eşlik etti.

Kurtama operasyonları Van İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Çağrı Merkezi’ne gelen mesajlarla başlıyor.

Van Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ali Gür, köy yollarıyla alakalı problem olduğunu ve mezrada yaşayan vatandaşlara hizmet verdiklerinden dolayı bütün çağrılara yanıt verdiklerini söyledi.
Çalışmalar koordineli olarak yürütülüyor

Çalışmalar, mahsur kalan bir hastaysa karayolları ekipleriyle, bir arama kurtarma vakası ise UMKE ve AFAD’la, kırsaldaki faaliyetlerdeyse Jandarma’yla koordineli olarak yürütülüyor.

112 acil çağrı merkezi, zorlu kış şartlarının etkin olduğu bölgelerde, Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi (SAKOM) ile iletişime geçiyor.

Yol güvenliği, hava şartları, gidecek ekip ve hastanın durumu gibi değerlendirmelerin hepsi, bu birimde kontrol ediliyor.
Van UMKE Sorumlusu Ömer Erden, “Her türlü coğrafi zorluk ve yaşanabilecek her türlü afet ve acil durumda, burada yaşanabilecek tüm riski daha önce değerlendirdiğimiz afet birimimiz, afet birimimizden ise umke ve sakom birimimizin aktif çalışması sonrası ildeki tüm hastalarımıza elimizden gelinceye kadar hizmet vermeye çalışıyoruz.” dedi.

Kar, tipi dinlemiyorlar, tek gayeleri hayat kurtarmak

Van’ın Gürpınar ilçesi Taşlıyazı köyü Çizgili mezrasında şiddetli göğüs ağrısı çeken 53 yaşında bir erkek hasta anonsu üzerine ekipler, kar küreme aracı, paletli ambulans ve müdahale araçlarıyla yola koyuldu.

Gürpınar 4028 kilometre karelik yüzölçümüyle, Türkiye’nin en büyük ilçesi. Dolayısıyla köyler birbirinden hayli uzak. Ekiplerin işi bu yüzden hayli zor. Ancak yol durumu, kar, tipi dinlemiyorlar. Tek gayeleri hayat kurtarmak.

Bitmek bilmeyen bu yolda, bir diğer destek de Gürpınar Belediyesi'nden geldi. Araçların boyunu aşan karla mücadelede; ekiplerin yardımına, kepçe operatörü koştu.
Bölgeye tamamen hakim olan Jandarma birlikleri de bu zorlu topraklarda UMKE’nin yanında. Duraksanan her noktada, ekibin can güvenliğini sağlamak için çevreye en uygun şekilde konuşlanıyorlar.

Ekipler bu uzun yolculuk boyunca hastayla iletişimi de koparmıyor. Ancak yüksek rakım ve çetin hava koşullarından dolayı telefonlar çekmiyor. Bu yüzden uydu telefonu kullanılıyor

Kurtarma opersayonu 15. saatte tamamlandı

İş makineleri yolu açmaya devam ederken, ekiplere bir destek de köy halkından geldi. Gece karanlığında karla kaplı yollarda saatlerce süren mücadele sonuçlandı ve ekipler araçtan süratle inerek eve geçti, hastaya gerekli acil müdahale sağlandı.

Açılan yollardan geri dönen ekipler, hastayı, sağlığına kavuşturmak için emin ellere teslim etti. Dönüş yoluyla birlikte, bir hasta kurtarma operasyonu 15. saatte son buldu

Facebookta bizi Destekler misiniz?

Sayfalarımızı Beğenmek ve Takip Etmek İçin Bağlantılara Tıklayınız..

112AcilFM Facebook Sayfası

Sondakika112 Facebook Sayfası

İnstagramda Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm İnstagram Sayfası

Twetter de Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm Twetter Sayfası

Youtube de Kanalımıza Abone Olur musunuz?

112AcilFm Youtube Kanalı

  Bu haber 519 defa okunmuştur.
  Sağlık Bakanlığı HABERLERİ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 'dan  SON Açıklamalar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 'dan SON Açıklamalar Ticaret Gazetesi Ankara Temsilcisi Seda GÖK'ü makamında kabul eden Sağlık Bakanı..
Sağlık Bakanlığı Teşkilat Şeması Güncellendi Sağlık Bakanlığı Teşkilat Şeması Güncellendi 2019 Sağlık Bakanlığı Teşkilat Şeması
Sağlık çalışanının ifadesi hastanede alınacak Sağlık çalışanının ifadesi hastanede alınacak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelgeyle şidde..
Sağlık Bakanlığı Genel Kurmaya Sağlık Personeli Görevlendirilecek Sağlık Bakanlığı Genel Kurmaya Sağlık Personeli Görevlendirilecek Sağlık Bakanlığınca bazı il sağlık müdürlüklerine gönderilen yazıda; ..
  Ambulans Kazası HABERLERİ
AMBULANS Yayaya Çarptı ! AMBULANS Yayaya Çarptı ! Hasta taşıyan ambulans yaşlı adama çarptı,Adapazarı Atatürk Bulvarında meydana g..
Feci Ambulans Kazası !  Videolu Haber Geçmiş Olsun Karaman 112 Feci Ambulans Kazası ! Videolu Haber Geçmiş Olsun Karaman 112 Ambulans şarampole devrildi: 3 yaralı Karaman'ın Sarıveliler ilçesinde hasta se..
Ambulans Kazası ! Biri ağır 9 yaralı VİDEOLU HABER Ambulans Kazası ! Biri ağır 9 yaralı VİDEOLU HABER Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde, ambulans ile otomobilin çarpışması sonucu, ..
Ambulans Kazası! 8 yaralı Ambulans Kazası! 8 yaralı Şanlıurfa'da ambulans ile otomobilin çarpışması sonucu 8 kişi yaralandı. Yaralıl..
  KPSS HABERLERİ
2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi 2019 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yön..
Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Adalet:3600 Sadece Hemşirelere Verilirse.. Yaklaşık 1 yıldır memurların gündeminde olan 3600 meselesinde halen belirsizlikl..
KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2 Tercih Sonuçları Açıklandı KPSS 2018/2: Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına Yerleştir..
KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? Branş Sıralaması: Kamu Personeli Seçme Sınavına katılan bir adayın, herhangi bir..
  Beyaz Kod HABERLERİ
Zaten Canım Burnumda Dedi ve Hemşire'ye Kafa Attı ! VİDEOLU HABER Zaten Canım Burnumda Dedi ve Hemşire'ye Kafa Attı ! VİDEOLU HABER Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Zeynel Abidin Uysal, "Tuğba hemşire kendini bilmey..
Beyaz Kod: Hastayı görmeden ilaç yazmayan doktoru 10 kişi darp etti! Beyaz Kod: Hastayı görmeden ilaç yazmayan doktoru 10 kişi darp etti! İzmir'in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlık Merkezi'nde, hastayı görmede..
Sivas'ta Acil Tıp Teknisyenini (ATT) Hasta Yakını Tarafından Darp edildi Sivas'ta Acil Tıp Teknisyenini (ATT) Hasta Yakını Tarafından Darp edildi Sivas'ta 6 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'nde görevli Acil Tıp Teknisyeninin (ATT) b..
Beyaz Kod: Yol Hakkını Kendinde Buldu,Ambulans şoförünü dövdü VİDEOLU HABER Beyaz Kod: Yol Hakkını Kendinde Buldu,Ambulans şoförünü dövdü VİDEOLU HABER İstanbul Bakırköy'de yol verme tartışması nedeniyle bir sürücü, ambulans şoförün..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR

Sitemize Nereden Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı