HABER AKIŞI

Biz ki Hastane Öncesi CanKurtaranlar

 Tarih: 16-05-2018 21:40:16
İsmet Çelebi

 

Biz hastane öncesi çalışanları….

 

 

Görevimiz kutsal, saygın ve tabi ki yenilikçi,

Her hasta bizim için önemli, değerli, kıymetli. Ama bazıları biraz daha değerli değil mi?

Düşünelim bir Kadiak arrest vakasında duyduğumuz heyecan, adrenalin başka nerede karşımıza gelir? Travmalı bir vakada işler değişir mi? Tabi ki hayır…

Majör kafa travması,  multitravmalı hasta peki ya dekompanze hipovolemik şok? İşimizin ciddiyetini bu vakalarda farketmiyor muyuz çoğu zaman?

Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Travma sonucu ölümlerin yarısından fazlasını bizler ilk saatlerde yaptığımız sihirli dokunuşlarla önlemiyor muyuz?

İşte bu yüzden travmalı hastaya yaklaşım konusunda kendimizi geliştirmeliyiz, güncellemeliyiz, araştırmalıyız.

Altın saat dediğimiz ilk saatlerde travmalı vakaya erken ulaşmaktan ziyade ne yapacağımızı ve ne yapmayacağımızı bilmezsek vay halimize. Ve bu konuda okullarda aldığımız eğitimler yeterli olmaz mı diye soracaksınız. Maalesef cevabım hayır… Çünkü her geçen gün yenilenebilen, değişen, güncellenen bir mesleğin fertleriyiz.

Biz profesyonel bir mesleğin birer mensubuyuz ve yenilikleri takip etmekle yükümlüyüz. Yenilikçi olmak bizim kanımızda var.

İşte bu yüzden bu fikirle yola çıkarak alanımıza değerli bir katkıda bulunmak istedim.

Küçük bir anı…

 

 

 “25 Kasım 2013 saat 02:00 suları, canımın öbür yarısı babam son defa istediği sudan sonra ani gelişen kardiak arrest ile hakkın rahmetine kavuşmuştur.” O gün o an söz verdim bu mesleği geliştireceğim, gücümün ömrümün yettiği kadar ilerleteceğim diye. Editörlüğünü yapmış olduğum bu kitap benim için küçük bir başlangıç. Sizlerde bu başlangıç için destek vermez misiniz?

  Bu yazı 20998 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR

Bu Gün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı